válkaČeskoslovenskoobjevy

Připomeňme si první dámy, které stály po boku našich prezidentů

Připomeňme si první dámy, které stály po boku našich prezidentů
Zdroj: Profimedia.cz

Ivana Zemanová se díky vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách stala podruhé první dámou České republiky. Je tak v pořadí jedenáctou první dámou v historii samostatného Československa a čtvrtou od jeho rozdělení a vzniku České republiky. Připomeňte si její předchůdkyně, které svým manželům vždy stály po boku.

Václav Pokorný 15. března 2018

Charlotte Garrigue-Masaryková

T.G.Masaryk na sokolském sletu s chotí roku 1920.

T.G.Masaryk na sokolském sletu s chotí roku 1920.


Byla americkou rodačkou z Brooklynu a pražskou veřejnost udivovala svoji perfektní češtinou. Její sebevědomé a přitom skromné vystupování se dávalo za příklad všem ženám. Celý život bojovala za práva žen a byla velmi spokojená, když ženy v první Československé republice dostaly jako jedny z prvních v Evropě volební právo a ústava z roku 1920 je zrovnoprávnila s muži. Vzhledem ke své nemoci si pozici první dámy dlouho neužila. Když se však občas ukázala na veřejnosti, byla vítána nadšenými ovacemi. Po její smrti v roce 1923 přešla role první dámy na dceru Alici.

Hana Benešová

Edvard a Hana Benešovi na snímku z roku 1947

Edvard a Hana Benešovi na snímku z roku 1947

Manželka druhého prezidenta Edvarda Beneše stála po jeho boku celých 39 let. Chovala se velmi diskrétně, novinářům rozhovory neposkytovala, ale přesto se v tisku její fotografie stále objevovaly na prvních stránkách. Elegantně se oblékala a do povědomí národa se zapsala jako vzdělaná a okouzlující žena. Prezidenta všude doprovázela a byla to právě ona, kdo vytvořil představu o československé první dámě. Pražané ji zbožňovali i po smrti jejího manžela. Při setkání ji srdečně zdravili a někteří před ní dokonce klekali, když spatřili, že kráčí po chodníku. Když ji lidé poznali v tramvaji, povstali.

Marta Gottwaldová

Klement Gottwald s manželkou, dcerou a vnučkou na výstavě hraček na Špilberku.

Klement Gottwald s manželkou, dcerou a vnučkou na výstavě hraček na Špilberku.


Po dvou vážených prvních dámách Charlottě a Haně nastoupila v roce 1948 na Pražský hrad Marta Gottwaldová. Po nástupu na Hrad se chtěla urputně vyrovnat své předchůdkyni, ale chyběla jí noblesa. Dámu se ze sebe snažila dělat uměle, a tak kolem krku nosila kožešinu i v nejparnějších dnech. Marta si nechala říkat milostivá paní a žárlila na ženy, které měly podobné šaty jako ona. Také je všeobecně známo, že ředila Gottwaldovi alkohol a hlídala, aby tolik nepil.

Marie Zápotocká

 Manželé Zápotočtí

Manželé Zápotočtí

Jinou první dámou byla i Marie Zápotocká. Ta si na rozdíl od své předchůdkyně nechtěla hrát na dámu a nadále se chovala prostě, jak byla zvyklá. Svého muže i na veřejnosti stále oslovovala „táto“. Pracovníci z Hradu vzpomínají na její mateřské, nic nepředstírající vystupování a bodré familiární jednání. Marie tak zůstala spíše ženou v domácnosti, která se starala o pohodlí svého exponovaného manžela Antonína Zápotockého.

Božena Novotná

Vpravo manželka Antonína Novotného, Božena Novotná

Vpravo manželka Antonína Novotného, Božena Novotná

Když se novou první dámou stala Božena Novotná, bylo jí sedmačtyřicet let a věděla, že nemá vlohy ani vychování na to, aby mohla reprezentovat republiku. Úzkostlivě se snažila, aby manželovi neudělala ostudu. Na veřejnosti ji nebylo téměř vidět a nejlépe se cítila doma, kde zažívala pocit bezpečí.

Irena Svobodová

Ludvík Svoboda s manželkou Irenou na návštěvě Japonska.

Ludvík Svoboda s manželkou Irenou na návštěvě Japonska.

Manželka Ludvíka Svobody paní Irena dokázala vrátit roli první dámy důstojnost. Byla skromná, zpočátku se na Hrad dokonce stěhovat ani nechtěla, kývla, až když zjistila, že to rozsáhlé prezidentské povinnosti vyžadují. Na její pokyn přestala správa Pražského hradu zásobovat prezidentskou kuchyň zdarma. Svobodovi si tak stravu hradili ze svých peněz jako ostatní domácnosti. Irena Svobodová se také nadchla pro myšlenku SOS vesniček, kde měly bezdětné ženy vychovávat adoptivní děti. Na své podřízené nikdy nekřičela, vše řešila v klidu, pohodě, a proto byla velmi oblíbená u zaměstnanců Hradu.

Viera Husáková

Viera Husáková jezdila na Hrad jen o víkendech. Jinak žila v Bratislavě.

Viera Husáková jezdila na Hrad jen o víkendech. Jinak žila v Bratislavě.

Kvůli Husákovi se rozvedla, on si ji však vzal až v roce 1973 údajně na nátlak Brežněva, aby se při oficiálních akcích neobjevoval sám. Viera se však odmítala přestěhovat z Bratislavy, a tak roli první dámy vykonávala jen na částečný úvazek. Zemřela při převozu vrtulníkem z Bardejova, kde se zotavovala v lázních, do bratislavské nemocnice kvůli tomu, že Komunistická strana chtěla pro první dámu prvotřídní péči, i když její zlomenou ruku mohli ošetřit kdekoli jinde.

Olga Havlová

Olga Havlová s Václavem Havlem v roce 2006, kdy podlehla rakovině.

Olga Havlová s Václavem Havlem v roce 2006, kdy podlehla rakovině.

Olga Havlová byla vždy svému muži významnou oporou a podporovala ho ve všech aktivitách. Václav Havel se s Olgou o mnoha věcech veřejného dění radil a její názor byl pro něj důležitý. Jako manželka prvního demokraticky zvoleného československého prezidenta se intenzivně věnovala charitativním aktivitám. Založila Nadaci Olgy Havlové zaměřenou na pomoc lidem se zdravotním postižením, lidem opuštěným a diskriminovaným. Když 27. ledna 1996 podlehla ve svých nedožitých třiašedesáti letech zhoubné rakovině, přišly se k její rakvi na Hrad poklonit tisícihlavé zástupy lidí z celé republiky.

Dagmar Havlová

Dagmar a Václav Havlovi při návštěvě manželů Clintonových v Praze (1997)

Dagmar a Václav Havlovi při návštěvě manželů Clintonových v Praze (1997)

Populární herečka se provdala za prezidenta Havla v lednu 1997, ani ne rok po smrti jeho první ženy Olgy, kterou národ tak miloval. Veřejnost ji proto přijímala se smíšenými pocity a pozvolna si zvykala na její novou roli. „Dáša“ byla svá, ambiciózní, někdy až teatrální, ale také starostlivá a obětavá, to když pečovala o nemocného manžela. Václava Havla doprovázela na všech zahraničních cestách a vždy byla elegantně oblečená. Bezesporu byla naší nejkrásnější první dámou.

Livia Klausová

Manželé Klausovi

Manželé Klausovi

Před příchodem na Hrad byla už téměř patnáct let zvyklá na život s vrcholným politikem. Věděla, jak vystupovat na recepcích, co přesně dělat při setkání s manželkami jiných prezidentů. Byla za všech okolností loajální vůči svému manželovi, i přes jeho občasné milostné zálety s mladými blondýnkami, a veřejnost nikdy zásadním způsobem nepřekvapila.

Další články

Zavří­t reklamu