válkaČeskoslovenskoobjevy

Případ Trstín: Recidivista hrozil zastřelením rukojmích, pokud mu policie nepřivede manželku. Musela zasáhnout URNA

Případ Trstín: Recidivista hrozil zastřelením rukojmích, pokud mu policie nepřivede manželku. Musela zasáhnout URNA
Zdroj: Foto: Muzeum Policie ČR
+ 4 fotky+ 5 fotek

Před 34 lety došlo v chatové oblasti Trstín ve slovenském okrese Trnava k mimořádné události. Nedávno propuštěný recidivista Vladimír Tomek vyzbrojený brokovnicí zahnal do chaty dva mladé lidi a držel je jako rukojmí. Policii oznámil, že je zabije, když nebudou splněny jeho požadavky. Vrtulníkem byla povolána specializovaná jednotka Útvaru zvláštního určení z Prahy, budoucí URNA. Ta při svém prvním zásahu pachatele zneškodnila a rukojmí po 38 hodinách strachu osvobodila.

Václav Pokorný 1. srpna 2018

Byl srpen 1984 a na silnici u jihomoravských Čejkovic stopař přepadl řidiče. Bodl ho nožem, svázal ho, ukradl mu peněženku a také auto, se kterým ujel. Nedaleko odtud se pak někdo vloupal do rodinného domku, odcizil zde loveckou brokovnici, malorážku a několik desítek nábojů. Oba tyto činy měly společného pachatele, a tím byl nedávno propuštěný recidivista Vladimír Tomek. Takto vyzbrojen se vydal na Slovensko do míst svého dětství v okrese Trnava.

V chatové osadě Trstín si vyhlédl dvojici mladých lidí, Ivetu a Igora, kteří v chatě rodičů právě trávili víkend. Pod namířenou zbraní jim pohrozil, že je zastřelí, když neuposlechnou jeho příkazů. Zahnal je do chaty, svázal je a začal je držet jako rukojmí. V zabarikádované chatě pak všichni tři prožili svou první noc.

Instruktáž před akcí

Instruktáž před akcí

Ráno Tomek vyslal Ivetu se vzkazem pro policii. Ta měla za úkol zastavit první auto, předat řidiči vzkaz pro policii a ihned se vrátit, jinak Tomek hrozil, že jejího přítele Igora zastřelí.

Sloveská policie vyhodnotila případ jako velmi vážný a z Prahy byla vrtulníkem povolána specializovaná jednotka Útvaru zvláštního určení (URNA). Skládala se z bojovníků, psychologa, psovoda se služebním psem, pyrotechniků a odstřelovačů. Jejím velitelem byl nadporučík Karel Daněk. Byl přivolán majitel chaty, který udělal plánek, jak to uvnitř vypadá, vyšetřovatel, který Tomka osobně znal, a lékař, který ho léčil v psychiatrické léčebně a který potvrdil, že může jednat zkratovitě a nepředvídatelně.

Výcvik specializované jednotky URNA

Výcvik specializované jednotky URNA

Policie s recidivistou pak komunikovala přes maličké okénko v přízemí a Tomek přitom používal soustavu zrcadel, aby on sám viděl ven, ale policie ho neměla na mušce. Jeho hlavním požadavkem bylo, aby policisté k němu přivedli jeho bývalou ženu. Bylo pravděpodobné, že ji chce zlikvidovat za to, že se s ním nechala rozvést, když byl ještě ve vězení. Po vyjednávání nakonec Tomek souhlasil s možností s ní mluvit, výměnou za propuštění rukojmí Ivety.

Paní Tomková, chráněná policistou, aby ji nemohl ohrozit, se přiblížila k chatě a Tomek pak Ivetu propustil. V okamžiku, kdy s ní hovořil, připevnili pyrotechnici zásahové jednotky výbušniny na zavřené okenice chaty. Bylo rozhodnuto o násilném vniknutí do objektu.

Vlčák Arko se svým psovodem před akcí

Vlčák Arko se svým psovodem před akcí

Okénkem byl dovnitř vpuštěn rozdrážděný policejní pes Arko a za ním se sunul jeho psovod. Arko však na dlaždicích uvnitř uklouzl, upadl a Tomek ho na místě zastřelil. Psovoda, který teď byl na ráně, ostatní okamžitě vytáhli ven. Muselo se improvizovat a policisté výbušninou odstřelili vstupní dveře a vrazili dovnitř. Tomkovi se mezitím podařilo utéct do prvního patra, kam vedl pouze vstupní otvor ve stropě. Na ten naházel matrace a další předměty. Zabarikádoval se i se svým rukojmím a přestal komunikovat.

Jeden z ostřelovačů

Jeden z ostřelovačů

Ve tři hodiny ráno rozhodl krajský zástupce o „radikálním řešení“: schválil fyzickou likvidaci pachatele. Dva odstřelovači se rozmístili ve vzdálenosti asi 100 až 150 metrů od chaty v jediném možném místě, odkud byl výhled na okno do podkroví, kde se pachatel s rukojmím ukrýval. Zazněl první výstřel a po něm další. V objektu bylo ticho. Odstřelovači ale nemohli zastřelení pachatele potvrdit, protože se v okamžiku výstřelu sehnul. Každopádně po první ráně rozhodil ruce a padal…

Jednotka vběhla do objektu a našla Tomka ležet na zemi. Nemohl se hýbat, ale přežil. První velká akce Útvaru zvláštního určení skončila úspěšně.


Související články

Další články

Zavří­t reklamu