válkaČeskoslovenskoobjevy

Případ samovznícení Mary Reeserové dodnes není vyřešen

Případ samovznícení Mary Reeserové dodnes není vyřešen
Zdroj: allthatsinteresting.com

Když policie našla v roce 1951 Mary Reeserovou, byla z větší části jen hromádkou popela. Problém byl, že celý zbytek pokoje byl netknutý a zcela zjevně v něm nehořelo. Jak tedy Reeserová zemřela a proč?

Tomáš Chalupa 30. května 2018

Případ se odehrál v St. Petersburgu na Floridě. 2. července roku 1951 zaklepala na dveře bytu Reeserové její bytná Pansy Carpenterová. Když nikdo neotvíral, sáhla na kouli na dveřích, která byla ale neobvykle horká. Carpenterová raději zavolala policii.

Policisté našli tělo Reeserové kompletně spálené. Sousedé nic neviděli, žádný požár nebo explozi, vůbec nic. Pokoj byl netknutý, požár, pokud to byl požár, se vzňal pouze na těle Reeserové a nikde jinde. Zachovala se část nohy obutá do boty, a ta nebyla vůbec ohořelá. Jen malinko byl ohořelý stůl uprostřed pokoje a židle, ale neodpovídalo to nějakému požáru, ale spíše lokálnímu ohni.

Problémem bylo tělo. Aby jej bylo možné takto kompletně spálit, musel v místnosti hořet tři nebo čtyři hodiny oheň s teplotou minimálně 1649 stupňů Celsia. To by zjevně spálilo celý byt i dům a rozhodně by to neskončilo mírně ohořelým stolem. Prakticky ihned se začalo mluvit o případu samovolného vznícení.

Jde o chemickou reakci, která vznikne v těle dotyčné osoby a bez vnější příčiny. Ta pak má za následek prudký žár a následnou smrt a kremaci současně. O podobných případech se mluví už od roku 1663, ale mnoho vědců podobnou věc považuje za nesmysl.

Hlavní vyšetřovatel případu Cass Burgess poslal ostatky nebo spíše materiál z místa činu do laboratoří FBI. Tam se zjistilo, že součástí popela byl i materiál ze židle a stolu. Zřejmě se připekl ve chvíli, kdy na židli u stolu seděla Reeserová a sama se vznítila.

Případ byl medializován a policie byla zavalena množstvím telefonátů od lidí, kteří měli své vlastní teorie, co způsobilo smrt Reeserové. Byli mezi nimi amatérští detektivové i různí šarlatáni. V policejní zprávě stálo, že Reeserová zemřela kvůli „spálení ohněm neznámého původu“. Podle Burgesse to bylo napsáno proto, aby Reeserová mohla být pohřbena. FBI ale odmítla případ uzavřít jako samovolné vznícení. Místo toho oficiálně přišla s teorií, že Reeserová si zapálila cigaretu, usnula a její tělesný tuk následně vzplál a stal se palivem pro oheň. Krkolomná a ne příliš věrohodná verze, ale to se ostatně dá říct i o teorii o samovznícení. Věc tak zůstává do dnešní doby stále nevyřešenou záhadou.

Další články

Zavří­t reklamu