válkaČeskoslovenskoobjevy

Případ exploze vorvaně obrovského půl tunou dynamitu

Lidé mají někdy zajímavé nápady, třeba vyhazují mrtvá těla velryb do povětří výbušninami, aby tak urychlili jejich rozklad a zabránili šíření nemocí. Přesně to se stalo na pláži ve státě Oregon - a byla z toho aféra, protože na výbuch bylo použito půl tuny dynamitu. A to bylo příliš mnoho.

Tomáš Chalupa 9. září 2019

9. listopadu roku 1970 uvízl na pláži u Florence v Oregonu 14 metrů dlouhý vorvaň obrovský. Úřady se obávaly šíření nemocí z hnijícího obra, a tak pověřili společnost, která má za úkol udržovat čisté pláže, aby problém vyřešila. Po konzultaci s válečným námořnictvem bylo rozhodnuto použít dynamit a velrybu tím rozstřelit na menší kousky. Ty se pak dají sesbírat a uklidit.

Problém byl, že velitel zásahu George Thorton nevěděl, kolik dynamitu by měl vlastně použít. Použil ho téměř půl tuny, což bylo jednoznačně příliš. 12. listopadu se u velrybího těla sešel dav zvědavců a reportérů, aby přihlíželi celé akci. Jako bezpečná vzdálenost byla úřady stanovena čtvrt míle. Ve 3:45 odpoledne došlo k ohromné explozi. Všude kolem létaly hnijící kusy velryby, které pršely na lidi kolem, ale i nedaleké domy. Kus velryby dopadl na sedan a zcela ho zdemoloval. Výbuch byl jedno velké fiasko, alespoň podle médií, které celou situaci karikovaly a dělaly si z ní legraci. Thorton byl naopak s průběhem spokojen a uvedl, že vše šlo podle plánu. Za úspěšnou velrybí likvidaci byl dokonce později povýšen.

Když ale o devět let později uvízlo na té samé pláži hned 41 vorvaňů, úřady použití výbušnin vůbec nezvažovaly a raději nařídily všechna těla pohřbít. Praxe používání dynamitu se od té dobyv Oregonu nepoužívá, i když jsou známy případy z jiných částí světa, kde byla uplatněna, a to dokonce i k eutanázii doposud žijících uvíznutých velryb, které již nebylo možné zachránit. Jde však prý jen o ojedinělé případy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu