válkaČeskoslovenskoobjevy

Přinesli Tři králové Ježíškovi kadidlo jako lék na artritidu? Podle vědců je to možné

Přinesli Tři králové Ježíškovi kadidlo jako lék na artritidu? Podle vědců je to možné
Zdroj: ancientpages.com

Jak víme z Bible, tři králové přinesli malému Ježíši Kristu tři dary – zlato, myrhu a kadidlo. Proč to bylo zrovna kadidlo? Možná chtěli učenci z Východu pomoci miminku od bolestí kloubů.

Tomáš Chalupa 6. ledna 2018

Teologové ve středověku vedli dlouhé disputace o tom, co vlastně ony tři dary symbolizují a jak je vykládat z náboženského hlediska. Pravdou je, že v antickém světě byly všechny tyto tři ingredience nesmírně cenné. Zlato byl vzácný kov a platidlo, myrha posvátný olej a kadidlo byla žádaná vonná esence. Právě třetí zmiňovaná substance má ale ještě další význam jako léčivo. Je možné, že si toho byli východní mudrcové vědomi a dali tento dar narozenému Ježíši právě za tímhle účelem?

Výzkumníci z univerzity ve Walesu začali kadidlo zkoumat a zjistili, že má aktivní složku, která může pomoci zmírnit artritidu tím, že brání zánětu, který rozkládá tkáň chrupavky a způsobuje bolest kloubů. Kadidlo se jako lék na artritidu používalo odnepaměti v oblastech severní Afriky nebo na Arabském poloostrově, kde rostou stromy obsahující tuto aromatickou pryskyřici. Je také známo, že kadidlo má na lidský organismus uklidňující účinky, pozdvihuje náladu a zvyšuje koncentraci. Podle studie z roku 2008 také snižuje úzkost a působí antidepresivně.

Kadidlovníky se pěstovaly ve starověku hlavně v jižních částech dnešního Ománu. Římský spisovatel Plinius starší v 1. století uvedl, že obchodování s kadidlem udělalo z obyvatel Ománu jedny z nejbohatších lidí světa. Není bez zajímavosti, že kadidlo bylo v té době ceněno více než zlato. Ve 2. století se vyváželo zhruba 3000 tun kadidla za rok do Řecka, Říma a dalších zemí kolem Středozemního moře.

Spolu s jinými vonnými esencemi se zrna této pryskyřice používala v kadidelnicích chrámů po celém světě. Byl to velmi důležitý produkt určený pro náboženské obřady; ostatně to známe i z našich kostelů.

Kadidlo se v dnešní době používá jako vonná složka při výrobě parfémů. V menší míře se někdy využívá také při výrobě zubních past nebo náplastí. U arabských beduínů je stále v oblibě jako hojivá mast. Je tedy zřejmé, že náboženský význam kadidla je minimálně srovnatelný s jeho medicínským využitím. Tři králové skutečně dali Ježíškovi mimořádně cenný a užitečný dar.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu