válkaČeskoslovenskoobjevy

Složité dětství princezny Diany: Matka se na ni vykašlala, schytali to princové William a Harry

Složité dětství princezny Diany: Matka se na ni vykašlala, schytali to princové William a Harry
Zdroj: www.diana-of-wales.tumblr.com

Velký rozruch nedávno v Británii vyvolala biografická kniha „Princ Harry“, kterou si k princovým 30. narozeninám královský dvůr objednal u svého dvorního životopisce Penny Junora. V ní je v nelichotivém světle vylíčena Harryho matka, zesnulá princezna Diana. Podle autora se Dianiny hysterické hádky s Charlesem a její milostné aféry neblaze podepsaly na Harryho problematické povaze.

Markéta Oderská 10. září 2014
Malá Diana v kočárku se jednou bude vozit v královském kočáře

Malá Diana v kočárku se jednou bude vozit v královském kočáře

Kniha však zároveň poodhaluje, že i Dianu poznamenalo její vlastní dětství. Matka se jí nikdy řádně nevěnovala, takže jí vlastně nepředala umění, jak být dobrou matkou. Diana se proto ke svým nedospělým synům Williamu a Harrymu chovala spíše jako jejich sestra než matka, a místo aby je utěšovala, sama u nich často hledala útěchu.

Diana v dětství vyrůstala bez matky

Diana v dětství vyrůstala bez matky

Když bylo Dianě šest let, její rodiče se rozvedli a matka Frances opustila rodinu kvůli jinému muži. Všechny čtyři děti svěřil soud do opatrovnictví otce. Dianě však nikdo nevysvětlil, proč matka odešla. Cítila se kvůli tomu nemilovaná a nechtěná. Její celoživotní pocit hluboké nejistoty pak vedl k tomu, že si nevěřila a celé okolí podezřívala ze spiknutí vůči své osobě.

Diana jako teenagerka

Diana jako teenagerka

Od svého manžela, následníka britského trůnu Charlese, vyžadovala stoprocentní oddanost. Chtěla po něm, aby se kvůli ní zřekl všech svých starých přátel a dokonce i svého milovaného labradora Harveye. Lásku svého muže si vynucovala hysterickými výstupy a sebepoškozováním. Už týden poté, co ji Charles požádal o ruku, začala trpět bulimií, která ji provázela celý život. Když zjistila, že Charles obnovil vztah se svou bývalou láskou Camillou, vyhrožovala své sokyni v nočních telefonátech úkladnou smrtí. „Už jsem na tebe někoho poslala, kdo tě zabije – už stojí před domem,“ supěla vztekle do sluchátka.

Diana se často pasovala do role milující matky a oběti

Diana se často pasovala do role milující matky a oběti

Stoprocentní lásku s vyřazením všech ostatních ovšem vyžadovala i od svých obou synů. Williama naprosto zdrtilo, že propustila jeho milovanou chůvu Barbaru Barnes, na niž žárlila. Žádná z chův se v Buckinghamském paláci neohřála déle než dva roky. Dianina láska k synům byla majetnická, chtěla je mít jen sama pro sebe. Její nejčastější otázka zněla: „Kdo tě nejvíc miluje?“

Diana měla řadu milenců, ale s žádným nebyla šťastná

Diana měla řadu milenců, ale s žádným nebyla šťastná

Před syny neskrývala ani své emoce, ani své vztahy s muži. V jejich přítomnosti koketně telefonovala se svými milenci. Když byl její milenec James Hewitt vyslán do války v Iráku, psala mu rukou milostné dopisy a s úzkostí sledovala televizní zprávy, zatímco Harry se choulil k ní na sedačce. Ve stejné době ovšem udržovala milostný poměr se svým kamarádem z dětství. Hewitta pak po návratu z Iráku zničehonic odkopla, aniž by mu řekla proč. Stejně nepochopitelně vyhazovala služebnictvo a ukončovala styky s příslušníky rodiny i přáteli. Aniž si to uvědomila, chovala se k lidem stejně, jako se k ní kdysi zachovala její matka. Opouštěla je bez slůvka vysvětlení.

Synové William a Harry na matčině pohřbu

Synové William a Harry na matčině pohřbu

Poslední den v srpnu roku 1997 navždy opustila svět po autohavárii v Paříži a svým dvěma synům tak zasadila poslední, tu nejbolestnější ránu.

Další články

Zavří­t reklamu