válkaČeskoslovenskoobjevy

Princezna Angelina odmítla opustit svou zem, v Seattlu raději prala prádlo

Princezna Angelina odmítla opustit svou zem, v Seattlu raději prala prádlo
Zdroj: thevintagenews.com

Kikisoblu byla dcerou náčelníka kmene Squamišů a Duwamišů, který žil na území dnešního Seattlu. V době, kdy přijeli do země první osadníci, celý kmen musel oblast opustit. Ale Kikisoblu odmítla a rozhodla se zůstat sama v městě osadníků.

Tomáš Chalupa 2. dubna 2019

Squamišové žili s prvními osadníky v míru a vzájemném respektu. Indiáni v té době netušili, co vše jim příchod bílého muže přinese. Jejich sídlem byl Luhootseed poblíž Seattlu. Ten ale neexistoval, začali jej budovat až v roce 1851. Jedním z nich byl i David Swinson “Doc” Maynard, který se přátelil přímo s náčelníkem kmene. Maynardova manželka viděla nádhernou náčelníkovu dceru Kiksoblu a prohlásila, že je příliš nádherná na to, aby nesla takové jméno. Začala jí říkat princezna Angelina.

V roce 1855, kdy Angelině bylo již kolem třiceti, se vztahy zhoršily. Americká vláda rozhodla, že Indiáni musí pryč. Byli v podstatě donuceni opustit svá po staletí obývaná území a přemístit se do rezervace. Princezna Angelina jako jediná odmítla. Zůstala ve své dřevěné chýši na rohu Western Avenue. Zachovala si důstojnost a zvyky náčelníkovy dcery. Pohled na ni ale byl čím dál smutnější.

Aby byla vůbec schopna se uživit, musela prát špinavé prádlo osadníkům, kteří byli vlastně okupanty její domoviny. Prodávala také košíky a nejrůznější tradiční indiánské dekorační předměty. Žila ve dvou světech, ten jeden, kde byla princeznou, mizel, v tom druhém byla jen chudou stařenou uprostřed rostoucího města. Přes svůj stále horší zdravotní stav si zachovala jistou noblesu a stala se součástí koloritu Seattlu. Přijala také křesťanství a stala se členkou místní církve. Zemřela 31. května roku 1896 a byla pohřbena na místním hřbitově. Její rakev měla tvar kanoe.

Další články

Zavří­t reklamu