válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh za ikonickou fotkou: John Lennon se v triku bez rukávů cítil trapně

Příběh za ikonickou fotkou: John Lennon se v triku bez rukávů cítil trapně
Zdroj: vintag.es
+ 6 fotek+ 7 fotek

Psal se rok 1974. John Lennon se po roce hýření a odloučení od Yoko Ono vrátil do New Yorku, kde chtěl natočit svou pátou sólovou desku Walls And Bridges. O promo snímky se měl postarat zavedený fotograf hudebních hvězd Bob Gruen.

Simona Knotkova 7. května 2018

„Byla to svým způsobem taková nedělní noc po Lennonově ‚ztraceném víkendu‘. John byl zpátky v New Yorku, byl střízlivý a snažil se dát do pořádku svůj život. Miloval, když s ním lidi zacházeli jako s normální osobou, nikoliv bývalým Broukem, a právě to zažíval tady,“ vzpomínal po letech fotograf.

29. srpna 1974 následoval muzikanta na střechu jeho newyorského penthousu v East 52nd Street, kde měly vzniknout promo fotografie. Lennona požádal, zda by si pro tuto příležitost neoblékl bílé tričko s nápisem New York City, které fotograf koupil za pět dolarů od pouličního prodejce. Aby výsledný dojem byl ještě drsnější, nožem od něho odřízl rukávy.

„Nebyl si moc jistý ohledně těch uřezaných rukávů, ale řekl jsem mu, že to vypadá v pohodě.“

Jeden ze snímků, které toho dne vznikly, se smutně proslavil až po muzikantově smrti v roce 1980. V Central Parku se tehdy konalo shromáždění na uctění jeho památky a promotér události Gruena požádal, zda by vybral některou fotku, kterou by postavil do středu. Gruen se rozhodl pro Lennona na střeše.

„Ta fotografie se pak stala dojemným symbolem. John bojoval s americkou vládou, aby zde mohl zůstat, a nakonec byl tady taky zastřelen. Nikdy se netajil se svou láskou k New Yorku. A New York mu ji vracel zpět. Od toho dne se ten snímek stal slavným,“ vyprávěl Gruen.

Už zažloutlé tričko s fotografem za ty roky objelo svět a dodnes se po něm lidé ptají. Takovou moc měla tato ikonická fotografie.

Další články

Zavří­t reklamu