válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh za fotografií: Zahanbená matka prodává své děti

Příběh za fotografií: Zahanbená matka prodává své děti
Zdroj: thevintagenews.com

Tato otřesná fotka z roku 1948 se zdá být nereálná, nechce se věřit, že něco takového bylo vůbec možné. Jde však o skutečný příběh, který se stal. Vypovídá o bezcitném tržním světě, kde finanční nouze a ztráta bydlení může matku dohnat až k tak zoufalému činu, jakým je prodej vlastních dětí.

Yvonne Pokorná 1. března 2017

Fotografie vznikla 4. srpna roku 1948 v Chicagu. Zachycuje vzlykající matku a její čtyři děti, které sedí na schodech a ještě zcela nechápou zcela, co se s nimi děje. Lucille Ray však své rozhodnutí myslí smrtelně vážně. Je těhotná, její muž, čtyřicetiletý řidič kamionu s uhlím, zůstal bez práce, a protože nemají na zaplacení nájmu, hrozí jim vystěhování z bytu. I tak ale jako matka cítí stud, že se k tak nestandardnímu kroku odhodlala, a před fotografem si proto schovává svou tvář.

Do dvou let se podaří všechny děti včetně ještě nenarozeného miminka prodat do jiných rodin. Pětiletou RaeAnn si za dva dolary koupí farmáři, a protože se o rok mladší bratr Milton během transakce rozbrečí, vezmou si ho manželé k sobě taky. Dají jim nová jména Beverly a Keneth.

Děti ovšem v novém domově nečeká žádný ráj. Farmáři s nimi zacházejí spíše jako se svými otroky. Často je uvazují jak dobytek ve stodole a nutí pracovat mnoho hodin na poli. To jejich nejmladší bratr David McDaniel, který žil jen pár kilometrů od nich, dopadl o mnoho líp. Jeho adoptivní rodiče byli sice na něj přísní, ale měli ho rádi a byli mu oporou. David později zajížděl na kole za svými sourozenci a odvazoval je.

RaeAnn utekla, když jí bylo sedmnáct, krátce poté, co zažila krutě traumatickou situaci. Jako nedospělá dívka byla unesena a znásilněna, což vyústilo v těhotenství. Pěstouni ji poslali do domu pro těhotné dívky a její narozené dítě pak dali k adopci.

Milton zase skončil v blázinci, protože na bití, hladovění a jiné týrání reagoval čím dál agresivněji. Soud jej shledal hrozbou pro společnost. Bylo mu dáno vybrat si mezi ústavem pro choromyslné a polepšovnou.

Lucille Ray se po prodeji všech svých pěti dětí znovu provdala a přivedla na svět další čtyři dcery. K předešlým dětem údajně necítila žádnou lásku a nikdy neprojevila lítost nad tím, že se jich zbavila. “Musí se smažit v pekle,” prohlásila o ní její dcera Sue Ellen, když se v roce 2013 poprvé po mnoha letech shledala se svou sestrou RaeAnn. David McDaniel byl však ke své biologické matce mnohem smířlivější. Její citový chlad si vysvětloval těžkými životními podmínkami, v nichž se ocitla. “Šlo o přežití. Kdo jsme, abychom soudili? Všichni jsme lidské bytosti. Všichni chybujeme. Možná přemýšlela o dětech. Nechtěla, aby zemřely,” vysvětloval.

Jeho bratr Milton to však vidí jinak: “Nikdy mě nemilovala. Niky se mi neomluvila za to, že mě prodala. Tak moc mě nenáviděla, že jí to bylo jedno.”

Nejstarší z dětí Lana se se svými sourozenci nikdy nesetkala, zemřela ještě před tím, než se spolu začali kontaktovat. O jejím osudu se tak mnoho neví.

Další články

Zavří­t reklamu