Albert Einstein byl ve své době považován za tak trochu legračního vědce. Vypláznutým jazykem chtěl ale jenom pokazit snahy fotografa Arthura Sasseho.

Albert Einstein byl ve své době považován za tak trochu legračního vědce. Vypláznutým jazykem chtěl ale jenom pokazit snahy fotografa Arthura Sasseho. | zdroj: historydaily.org


Příběh za fotkou: Přečtěte si, jak vznikl slavný snímek s Einsteinem a vypláznutým jazykem

TÉMATA: albert einstein | vědci | fotografie

user-avatar

Simona Knotková

13. 10. 2016 | 11:00

Kdo by neznal legendární fotku, na které Albert Einstein vyplazuje jazyk! Víte ale také, jak vznikla? Povíme vám to.

Fotografie vznikla 14. března 1951. Albert Einstein tehdy slavil 72. narozeniny a u té příležitosti se na Princetonské univerzitě konala událost na jeho počest. Když oslavu opouštěl, společnost mu dělal Frank Aydelotte, bývalý ředitel Institutu pokročilých studií, společně se svou manželkou.

Trojice nasedala do auta a na scénu vstoupili fotekchtiví reportéři. Brzy byli zase rozehnáni, ale jeden z nich, fotograf z agentury United Press International (UPI) Arthur Sasse, přistoupil k vědci a řekl mu: "Usmějte se pro svou narozeninovou fotku, profesore."

Na originální fotce jsou zobrazeni i manželé Aydelotteovi. Sám Einstein si ale kopie snímku nechal oříznout a posílal je svým přátelům jako přání.

Einstein chtěl jeho snahu sabotovat a vyplázl jazyk. Vše trvalo jenom několik krátkých sekund, ale Sasse byl natolik pohotový, že stačil stisknout spoušť. A fotografie, která se stala snad nejznámějším Einsteinovým vyobrazením, byla na světě!

Editoři v čele se šéfredaktorem nad jejím publikováním přitom zprvu váhali. Když nakonec svolili, zveřejnění způsobilo velký rozruch a svérázná fotografie zaujala i samotného Einsteina. Od UPI si vyžádal devět kopií, z nichž jednu podepsanou poslal zpět Sassemu. Tato fotka byla v roce 2009 vydražena za 1, 7 milionu korun.

 

 

user-avatar

Simona Knotková

13. 10. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu