válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh za fotkou: Muž sedící na mrtvém koni

Příběh za fotkou: Muž sedící na mrtvém koni
Zdroj: vintag.es

20. srpna 1974 vyšla v novinách fotografie muže, který sedí na mrtvém koni. Snímek byl pořízený ve městě Sheboygan ve Wisconsinu mezi lety 1876 a 1884, na rohu South Eighth Street a Indiana Avenue. Tady ale veškeré dostupné informace končí. Není jisté, kdo snímek pořídil nebo co se na něm přesně odehrává.

Simona Knotkova 24. července 2020

„Podle mě je to prostě jenom vtipný obrázek. On tam sedí s cylindrem, jako by se někam chystal, a jeho kůň odpadl hned uprostřed cesty,“ míní o fotce Scott Prescher, který má její kopii vystavenou ve svém podniku v Sheboyganu.

Veřejná diskuze se nad fotkou rozpoutala poté, co o ní v The Sheboygan Press vyšla dvojice článků. Teorie čtenářů byly různé, od politické kampaně až po pomoc koni od nadýmání.

„Nikdo neví, co je to za džentlmena nebo za jakých podmínek byla fotka pořízena. Kdo ví, proč to někdo fotil. Lidé měli dřív podivný smysl pro humor, stejně jako ho mají i dnes. Mohl taky jenom zkoušet fotoaparát. Nevím. Je to jedna z věcí, kterou asi už nikdy nezjistíme,“ říká ředitelka Sheboygan County Historical Research Center Beth Dipple.

Doplňuje, že majitelé koňů měli dříve zákonnou povinnost zůstávat u svých mrtvých zvířat, dokud si pro ně někdo nepřijel.

Podobný názor jako Dipple má také historik Bill Wangemann: „Vždycky jsem to bral jenom jako něčí zvláštní fórek. Představuju si tehdejší konverzaci ve stylu: ‚Hey Joe, běž tamhle, sedni si na toho mrtvého koně a já tě vyfotím.‘ Možná to byl kamarád fotografa.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu