válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh Victorie Helen Duncanové, poslední britské čarodějnice

Zuřila druhá světová válka, Hitler střílel na Velkou Británii své rakety V-2. Psal se rok 1944 a ve Velké Británii proběhl soud s Helen Duncanovou, obviněnou z čarodějnictví. Dávný zákon totiž platil i v moderní době a úřadům se najednou docela hodil. Duncanová totiž ohrožovala národní bezpečnost.

Tomáš Chalupa 31. října 2018

Helen Duncanová měla vidiny a věštecké vize už od dětství. Už jako malá se chovala podivně. Její nadpřirozené schopnosti později ještě umocnil její manžel, válečný veterán, který ji podporoval v představě, že je nadána zvláštními schopnostmi. Duncanová začala pořádat podivné seance, na kterých materializovala ektoplazmu získanou z mrtvých lidí.

Ovšem v roce 1931 Londýnská spiritualistická aliance vydala zprávu, že Duncanová nematerializuje vůbec nic, ektoplazmu si sama vyrábí z vajec, fáčoviny a vody a její materializaci jen předstírá. Zkrátka je to podvodnice. Když to konstatují ostatní lidé takříkajíc z oboru, je to problém.

Případ Duncanové by tím zřejmě skončil a svět by se možná o ní nikdy nedozvěděl, nebýt jedné válečné události, která se stala za druhé světové války. V listopadu roku 1941 se totiž potopila ve Středozemním moři britská bitevní loď HMS Barham, kterou zasáhla torpédy německá ponorka U-331. Jenže Barham byla ohromná loď a i po zásahu plula nějakou dobu ještě úplně normálně dál. Kapitán ponorky proto nehlásil rádiem potopení lodi, vůbec ho totiž neviděl. Ani Britové událost nezveřejnili, byla to rána pro jejich prestiž a morálku. O zkáze lodi tedy vědělo jen pár zasvěcených a šlo o přísně utajovanou skutečnost.

Jenže jen pár dní po potopení Barhamu se objevila Duncanová s tím, že je ve duchovním spojení s jedním z utopených námořníků, kteří zahynuli na Barhamu. Londýnem se začala šířit zvěst, že se Barham potopil. Případu se chytla některá média, která se začala o Barham a jeho osud zajímat.

Jenže úřady zase začala zajímat Duncanová, která byla promptně uvězněna. Použit byl zákon o čarodějnictví z roku 1735, který zakazoval podvodné používání „spirituálních aktivit“. V britském právním systému není výjimkou, že jsou v něm stále platné i několik set let staré zákony.

U soudu sice vystoupilo ve prospěch Duncanové na 40 svědků, ale příliš to nepomohlo. Úřady i soudy byly v době války nesmírně přísné k jakýmkoliv projevům, ze kterých mohli těžit Němci. Stejně tak měly pramálo pochopení pro zveřejňování tajných informací. Duncanová byla odsouzena k devíti měsícům vězení, které si odkroutila ve hollowayské věznici v Londýně. Byla poslední osobou ve Velké Británii odsouzenou podle tohoto zákona. Ten byl ovšem zrušen až v roce 1954. Jak se Duncanová o zkáze Barhamu vlastně dozvěděla, se dodnes neví.

Další články

Zavří­t reklamu