válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh trosečníků z ostrova Tromelin, žili na něm 15 let

Příběh trosečníků z ostrova Tromelin, žili na něm 15 let
Zdroj: thevintagenews.com

V roce 1776 bylo osm lidí zachráněno z ostrova Tromelin v Indickém oceánu. Žili na tomto bohem zapomenutém pustém ostrově neuvěřitelných 15 let.

Tomáš Chalupa 29. září 2019

Sedm z nich byly ženy a všichni dohromady byli otroci. Osmý z nich byl chlapec, který se na ostrově narodil. Až nyní, po 230 letech archeologové získali ucelený obrázek o tom, co se na Tromelinu vlastně stalo.

Byl červenec roku 1761, když kolem ostrova plula francouzská otrokářská loď Utile. V bouři se potopila a s ní i dvacet členů posádky a zřejmě nejméně 70 otroků. Ti neměli nejmenší šanci, protože byli uzamčeni v podpalubí, a samozřejmě se nikdo nesnažil jim otevřít, aby se mohli zachránit. Na ostrov Tromelin se dostala přesto skupina asi 60 osob. Byli mezi nimi i námořníci, kteří si ale po půl roce dokázali postavit primitivní vor a odpluli pryč. Sice otrokům slíbili, že se pro ně vrátí i s pomocí, ale svůj slib nikdy nedodrželi.

Patnáct let zapalovali zbylí trosečníci denně signální ohně živené dřevem z vraku lodi. Postavili si mezitím primitivní domy z korálových útesů. Lovili a vařili želvy, mořské ptáky a ryby. Nenechali se zjevně zlomit osudem, ale založili na ostrově svou vlastní společnost. Jejich denním chlebem byla společná práce na zlepšování vlastních podmínek a shánění potravy. Byla to vlastně skupina Robinsonů, protože dělali přesně to, co onen románový hrdina.

Archeologové našli i lodní deník Utile, který popisoval nejen dramatické chvíle potopení lodi, ale například také to, že zásoby vody si ponechali „bílí gentlemani“, zatímco černí trosečníci umírali jeden po druhém žízní. Běloši žili v relativně bezpečném a pohodlném stanu obklopeni všemi dostupnými potravinami, zatímco černoši si museli své přístřešky pracně budovat. Později vykopali studnu, což zřejmě zachránilo situaci. Mnoho černochů mezitím ale zemřelo. Nakonec posádka odplula na voru a skutečně se jim podařilo dosáhnout ostrova Ile de France. A tam také informovali guvernéra, že na Tromelinu je skupina trosečníků. Guvernér ale odmítl uvolnit plavidlo na záchranu jakýchsi otroků, kteří nejspíš stejně už byli mrtví.

Nakonec bylo osm lidí zachráněno, když na ostrově v roce 1776 ztroskotal francouzský námořník. Zřejmě plul právě pro skupinu trosečníků a sám se přitom stal jedním z nich. Podařilo se mu ale postavit nové plavidlo a společně se šesti trosečníky odplout na Mauritius. Zbylou ženu, babičku a chlapce krátce na to odvezla francouzská válečná loď pod velením šlechtice Tromelina, podle kterého byl ostrov pojmenován.

Všichni byli nakonec odvezeni na Ile de France, kde už tou dobou vládl poněkud lidštější guvernér. Ten dal všem zachráněným trosečníkům svobodu a dítě s matkou dokonce formálně adoptoval. Chlapci dal jméno Jayques Moise.

Nebyli to ale zřejmě jediní trosečníci, kteří se z Tomelinu zachránili. Existují důkazy, že nejméně dvě další skupiny opustily ostrov na vorech či primitivních člunech. Kam se jim podařilo doplout a jaké byly jejich další osudy, ale není známo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu