Stanley Matthews a Jack Thorogood

Stanley Matthews a Jack Thorogood | zdroj: warhistoryonline.comn


Příběh smrti bezejmenných tankistů

TÉMATA: tanky | druhá světová válka | vojáci

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 05. 2015 | 13:00

Nebyli slavní, žádná tanková esa. Normální chlapi, které poslali do akce, která se nepovedla, a oni tam zemřeli. Jejich příběh není epos, nečekala je žádná sláva, přesto je jejich smrt mementem, že právě smrtí bezejmenných je vykoupena svoboda lidí.

K malé vísce Olland kdesi v Holandsku se 21. září roku 1944 blížily dva tanky Sherman Firefly. Byly nepatrným kamínkem v rozsáhlé mozaice známé jako operace Market Garden, která znamenala největší spojeneckou porážku na západní frontě. To ale samozřejmě ani jeden z mužů uvnitř tanku netuší. Ví jen, že jedou na průzkum bez podpory pěchoty, což nikdy není dobré. Dodnes se neví, proč se tak stalo. Zřejmě došlo k nějaké chybě při komunikaci na velení, protože k tankům nebyla převelena podpůrná pěchotní rota. A to se ukázalo jako osudné.

V čelním tanku jedou Stanley Matthews a Jack Thorogood. Netuší, že kousek od silnice, po které jedou, je umístěno několik německých osmaosmdesátek. Obávaná zbraň a zabiják tanků. Brzy střela z jednoho kanonu zasáhne jejich Sherman. Tank jede dál, ale je neovladatelný, řidič Stanley Matthews je mrtev. Tank sjíždí z cesty a naráží do stromu. Velitel tanku se škrábe ven a snaží se vytáhnout těžce zraněného Thorogooda. Další projektil z osmaosmdesátky zasahuje Sherman, který začíná hořet. Thorogood stále žije a dokonce se mu nějak podařilo dostat z tanku. Pokouší se utíkat co nejdál od hořícího stroje. Po několika metrech ho zasahuje německý snajpr. Thorogood je mrtev.  Cohen a další člen posádky dokáží uprchnout zpět s těžkými popáleninami. Druhý Sherman také dostává zásah a poškozen se vrací na základnu.

Těla Thorogooda a Matthewse byla po válce pohřbena na válečném hřbitově v Udenu. Mají hroby vedle sebe, stejně jako byli bok po boku ve svém tanku. Dva mrtví, o kterých nikdy nikdo neslyšel. Bezvýznamná hlídka, minutu trvající boj a pak už jen slzy rodiny a příbuzných. To není film Železné srdce ani válečný román, takto vypadala opravdová válka. Bez tisíců těchto Thorogoodů a Matthewsů by nikdy nebylo možné vítězství. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 05. 2015 | 13:00

Zavří­t reklamu