válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh slavné egyptské lékařky je popletený, Merit Ptah nikdy neexistovala

Příběh slavné egyptské lékařky je popletený, Merit Ptah nikdy neexistovala
Zdroj: sciencealert.com

Merit Ptah bylo jméno, které se v uplynulých desetiletích mnohokrát skloňovalo mezi odborníky na starověký Egypt. Ptah měla být lékařka a vědkyně z doby před 5000 lety, což z ní dělalo nejstarší známou ženu z oblasti vědy. Jenže nyní se ukazuje, že Ptah nejspíš nikdy neexistovala.

Tomáš Chalupa 9. února 2020

Říká se jí první vědkyně v historii. Její jméno se poprvé objevilo v roce 1938 a od té doby se vyjevila celá řada detailů z jejího života. Jenže jak říká polský egyptolog Jakub Kwiecinski, prakticky nic z toho není pravda a příběh byl kompletně vymyšlený ve 20. století.

„Merit Ptah byla všude. Mluvilo se o ní v postech ze STEMu, byla v počítačových hrách, byla hrdinkou historických románů, dokonce je po ní pojmenován kráter na Venuši. Jenže nyní se ukazuje, že nemáme ani jeden jediný důkaz, že by kdy žila,“ říká Kwiecinski.

O Ptah poprvé mluvila ženská lékařka a feministka Kate Campbell Hurt-Meadová. Ve své knize věnované historii medicíny mluví na straně šestnáct o Ptah jako o první ženské lékařce. Působila za vlády královny Neferirika-ra z páté dynastie. Její syn byl významným knězem a na jeho hrobce bylo napsáno, že je to syn lékařky Ptah. Stejně tak v Údolí králů leží hrobka lékařky Merit Ptah, o které se píše, že byla matkou kněze a sama byla nejvyšší lékařkou faraonů.

Zní to pěkně, ale ve skutečnosti nic z toho v Údolí králů není. V celé staré říši nenacházíme žádné záznamy o nějaké lékařce Merit Ptah. Není ani na seznamu lékařů, kněží nebo úředníků.

To ovšem neznamená, že by ve staré říši nebyly ženy lékařky. Naopak se zdá, že lékařské řemeslo bylo běžné u mužů stejně jako u žen. Z historických pramenů například víme o Peseshet, což byla skutečně významná lékařka faraonů. Její příběh je podobný tomu, který se říká o Ptah. Její syn byl skutečně vysoký kněz a je pohřben v nekropoli v Sakkaře. Peseshet byla nejvyšší lékařkou, dohlížitelkou nad ostatními lékaři. Kniha zmiňující Peseshet se nachází v knihovně Hurt-Meadové a podle Kwiecinského si ji spletla se ženou vezíra Ramose. Její jméno totiž bylo Merit Ptah. Žila ovšem až kolem roku 1350, což je výrazně později, než uváděla Hurt-Meadová. Její manžel byl pohřben v Údolí králů a na jeho hrobce jsou informace i o jeho manželce.

„Hurt-Meadová spletla dohromady jména, časy a místo pohřbení, a tak se zrodila Merit Ptah, první lékařka působící před 5000 lety,“ uzavírá Kwiecinsky. Nic to nemění na tom, že ženy zastávaly vysoké vědecké a lékařské posty ve starém Egyptě, což bylo asi to hlavní, co se snažila Hurt-Meadová dokázat. Jen je potřeba si příště při psaní odborných publikací dát pozor na to, kdo byl kdo.

Další články

Zavří­t reklamu