Malena létat nemůže, ale Klepetan na ni nezapomíná. Každý rok se znovu shledávají.

Malena létat nemůže, ale Klepetan na ni nezapomíná. Každý rok se znovu shledávají. | zdroj: boredpanda.com, odditycentral.com


Příběh ptačí lásky: Už 16 roků létá čáp desetitisíce kilometrů za zraněnou družkou

TÉMATA: ptáci | fauna

user-avatar

Simona Knotková

17. 09. 2018 | 08:30

V roce 1993 našel Štěpan Vokič zraněnou čapí samici. Muž z chorvatské vesnice Brodski Varoš si ji vzal k sobě domů a začal se o ni starat. Po čase si ji na střeše Vokičova domu vyhlédl nápadník.

Čáp Klepetan přilétá z Kapského města do malé chorvatské vesnice už šestnáctým rokem. Každé jaro naletí více jak čtrnáct tisíc kilometrů, aby mohl být znovu po boku své družky Maleny. Společně za tu dobu zplodili už šedesát dva dětí, které koncem léta odlétají s Klepetanem do Jihoafrické republiky.

"Kdybych si ji tenkrát k sobě nevzal, sežraly by ji lišky," vzpomíná dnes dvaasedmdesátiletý Vokič. Zraněná čapí samice bohužel není schopná létat, ale u muže se jí dostává veškeré péče. V zimním období má k dispozici speciální místo ve sklepě s topením a akváriem. S Chorvatem si užívá také další aktivity.

"Beru ji s sebou na ryby, dokonce spolu sledujeme televizi. Změnil jsem její osud tím, že jsem ji zachránil, tak jsem nyní za její život zodpovědný," pokračuje chovatel. Před několika lety mu zemřela manželka a ve svém domě osaměl. Čápice, její druh a každoroční nové přírůstky mu tak nahrazují rodinu.

Jak vypadá pravá čapí oddanost, se podívejte v naší galerii.

témata

user-avatar

Simona Knotková

17. 09. 2018 | 08:30

Zavří­t reklamu