válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh neuvěřitelného přežití Becka Weatherse na Mount Everestu

Příběh neuvěřitelného přežití Becka Weatherse na Mount Everestu
Zdroj: youtube.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Jeho pravá ruka je amputovaná, na levé nemá žádné prsty a nos má po kompletní plastice. Horolezec Beck Weathers byl ponechán napospas smrti na Mount Everestu. Ne jednou, ale dokonce dvakrát.

Tomáš Chalupa 10. května 2021

Na jaře roku 1996 se patolog z Texasu Beck Weathers přidal ke skupině ambiciózních a nadšených horolezců. Ti neměli menší cíl než zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest. Weathers sám byl velmi zkušený horolezec, zrovna zdolával výzvu zvanou Seven Summits, tedy dosažení vrcholů nejvyšší hory na každém kontinentu. Měl za sebou zatím jen jeden – nejvyšší horu Antarktidy Vinson Massif.

Weathers dal do hry mnoho. Jeho manželství se kvůli jeho horolezecké vášni rozpadalo. Manželka mu oznámila, že hned, jak se vrátí z Everestu, požádá o rozvod. Nebylo to poprvé za jejich dvacetileté manželství, co mu takto hrozila, nicméně tentokrát to vypadalo, že svou hrozbu myslí vážně. 10. května přesto dorazil se skupinou do základního tábora připraven zdolat Mount Everest, vrátit se zdravý domů a urovnat vztahy s manželkou.

Expedici vedl zkušený horolezec, povoláním veterinář, Rob Hall z Nového Zélandu. Ten už měl Seven Summits dávno zdolané a na Everestu už byl pětkrát. Ostatní členové skupiny byli rovněž minimálně středně zdatnými horolezci. Weathers ale podcenil jednu věc. Před odjezdem podstoupil drobný chirurgický zákrok rohovky, který mu měl zlepšit jeho zrak, ovšem ve velké nadmořské výšce a chladu se rohovky špatně hojily, a Weathers tak byl po soumraku prakticky úplně slepý.

Hall odmítl s Weathersem dál pokračovat. Nechal ho na místě s tím, že skupinu vezme na vrchol a Weathers se k nim na cestě zpět připojí. Wathers souhlasil. Prošlo kolem něho několik skupin, které mu nabízely, že se k nim může přidat na cestě dolů, ale Weathers chtěl počkat na Halla a jeho partu.

Jenže Hall se nikdy nevrátil. Jeden ze členů výpravy měl při výstupu potíže a Hall se rozhodl s ním zůstat. Jeho tělo dodnes leží na svahu Mount Everestu. Weathers zjistil až po deseti hodinách, že věci nejdou dobře a že se něco muselo stát. Neměl ale jinou možnost než dál čekat, zda se neobjeví Hall nebo nějaká jiná výprava. Později toho dne se k němu dostal jeden horolezec a řekl mu, co se nahoře stalo. Nebyl to ale člen Hallovy výpravy, ti měli být podle jeho slov na cestě dolů a brzy by se s nimi měl Weathers setkat. Skutečně po chvíli sešel za ním dolů Mike Groom a další opozdilci. Všichni společně začali sestupovat dolů. Jenže Weathers byl na pokraji sil, stejně jako několik dalších členů výpravy. Groom se rozhodl nejslabší jedince nechat na svahu a se zbytkem se vypravil hledat čtvrtý tábor a také zařídit nějakou pomoc. V té době už počínala silná bouře a začal boj o život. Groom skutečně splnil slovo a dokázal vyslat na pomoc ruského horského průvodce Anatolije Bukrejeva. Ten našel několik horolezců, ale ne Weatherse. Toho zřejmě nedokázal v bouři a tmě najít.

Mělo se za to, že Weathers a také Japonka Yasuko Namba jsou buď mrtví, nebo na pokraji smrti. Ráno pro Weatherse a Nambu vyslali kanadského doktora, který nejprve našel Japonku, která podle něj už nejevila známky života. Když našel Weatherse, nejprve chtěl konstatovat to samé. Pak ale zjistil, že Weathers žije. Byl velmi blízko smrti, ale dýchal. Byl ale v kómatu a doktor ho nakonec opustil. Na horách platí, že kdo umírá na svahu, ten tam zpravidla bývá ponechán. Doktor neměl jak Weatherse dopravit dolů. Už podruhé tak byl opuštěn na svahu Mount Everestu a ponechán svému osudu.

Jenže Weathers se nějakým zázrakem za několik hodin probral a dokázal sejít do čtvrtého tábora. Měl halucinace, podle svých slov nebyl duchem přítomen a neuvědomoval si plně situaci. Představoval si, že je u sebe doma v teplém pokoji. Jeho nohy neměly žádný cit, ruce byly jako z porcelánu. Byl na mnoha místech těžce omrzlý. Co se dělo ve čtvrtém táboře, když ho další horolezci spatřili, je těžké popsat. Navíc kanadský lékař, který ho ponechal nahoře, už informoval i jeho ženu, že manžel právě zemřel při sestupu.

Z Káthmandu byl vyslán vrtulník, který Weatherse přepravil do nemocnice. Byla to unikátní mise, ještě nikdy takto vysoko vrtulník neletěl. Weathers ale bojoval o život a bylo potřeba jej podpořit všemi myslitelnými prostředky.

Následovaly amputace a operace. Ruku a prsty na druhé se nepodařilo zachránit. Ale nos prošel plastickou operací a lékařům se podařilo dátmuži relativně normální vzhled. Podařilo se také zachránit jeho manželství, žena od něj neodešla. Ale velmi dlouho byla naštvaná na ty, kteří hned dvakrát nechali jejího muže napospas osudu.

Weathersův příběh se stal předlohou pro film Everest, kde je popsán nejen příběh jeho, ale celé expedice, která dopadla celkově velmi tragicky a dodnes je její průběh předmětem diskusí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu