S holkami na cigárku...

S holkami na cigárku... | zdroj: vintage-everyday.com


Příběh náctiletých delikventek: Kdo jsou dívky ze skandální fotografie?

TÉMATA: děti | fotografie | 30. léta

user-avatar

Simona Knotková

12. 06. 2020 | 11:00

Diskuzní fóra a blogy zaujala před pár lety fotografie kouřících dívek. Snímek pochází ze 30. let a ve skutečnosti se nejedná o "náctileté delikventky", jak se ve virtuálním světě proslavily.

Černobílý snímek publikovala na svém Tumblr mladá žena z Estonska. Z její strany se jednalo pouze o sdílení zajímavého historického materiálu. Netušila, že si snímek začne žít vlastním životem a stane se menším virálem.

Jak se brzy dozvěděla, fotka si vesele putovala po dalších blozích a kouřící dívky se staly předmětem vášnivé diskuze na Redditu. Žena se proto v dalším příspěvku k fotografii vrátila a vysvětlila pozadí jejího vzniku.

"Fotografii mám od babičky z otcové strany Ainy, dívky úplně napravo ve druhé řadě, která si zapaluje cigaretu o jinou cigaretu. Bylo jí tehdy patnáct a fotila se se svými kamarádkami, o kterých ale nemám žádné informace. Co je mi známo, dělaly amatérské divadlo a tahle fotka nejspíš vznikla, když blbnuly v zákulisí. Moje babička nikdy nekouřila, ale měla šibalský smysl pro humor, což bylo o to pozoruhodnější v kontrastu s jejím klidným a uhlazeným vzhledem (mimo jiné mi zanechala pár rukavic)," objasnila žena "záhadu".

V dalším odstavci se o životě babičky rozepsala podrobněji: "Provdala se za lékárníka, mého dědu Nikolaje. Během 2. světové války žili a pracovali v malém estonském městečku. Velmi dobře vycházeli s německým důstojníkem, který byl u nich ubytovaný. Jak se Sověti blížili, požádal je, aby s ním odešli do jeho domu v Německu (někde blízko Frankfurtu), a vyhnuli se tak válce. Prarodiče odmítli a děda byl pak deportovaný na Sibiř, kde byl až do Chruščovovy amnestie. Jeho zdraví bylo podlomené a zemřel pouhé čtyři roky po návratu domů. Moje nejvzdálenější vzpomínka na babičku je, jak jsme u ní s rodiči a bratrem na návštěvě, sedíme okolo kuchyňského stolu a celé hodiny hrajeme hru Mahjong, kterou můj děda vlastnoručně vyrobil a pomaloval vodovými barvami tak detailně, že by vám z toho spadla čelist."

Na konci příspěvku dodává, že babička Aina zemřela v roce 2009. 

user-avatar

Simona Knotková

12. 06. 2020 | 11:00

Zavří­t reklamu