válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh legendárního československého běžce fascinuje Francouze. Nastudovali o něm i divadelní hru

Divadlo TheatreNuit z francouzského města Nantes nastudovalo hru o legendárním československém běžci Emilu Zátopkovi. Hra má jen jediného herce, kterého doprovází klarinetista.

Tomáš Chalupa 16. února 2016

Emil Zátopek je atletickou legendou, které v novodobých dějinách naší země není rovno. Na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 vyhrál zlaté medaile v bězích na 5 i 10 kilometrů a přidal k nim ještě triumf v maratonu. Ten běžel vůbec poprvé. Něco takového je zcela nevídané. Překonal navíc ve všech těchto závodech olympijské rekordy. Jeho sportovních úspěchů bylo ovšem daleko více. Legendární byly také jeho tréninkové metody, běhal naprosto za jakéhokoliv počasí. Trénoval v těžkých vojenských kanadách, tretry vytahoval až na závody. Jeho styl byl těžký, upracovaný, tvář měl při běhu zkřivenou bolestí a námahou. Jenže to vše dohromady fungovalo neuvěřitelným způsobem. Zátopek na celé čáře vítězil.

Hra se dotýká nejen jeho sportovního života, ale také politického angažmá. Zátopek byl členem komunistické strany, pracoval od roku 1956 také pro vojenskou kontrarozvědku. Jako voják z povolání to cítil jako svou povinnost. Ovšem brzy se začal jeho názor na socialistické zřízení měnit. Protestoval proti okupaci sovětskými vojsky, neschvaloval popravu Milady Horákové, žaloval s dalšími osobnostmi komunistického poslance Viléma Nového za křivé nařčení, že navedli k upálení Jana Palacha, kterého přitom vůbec neznali. Je zajímavé, že soud rozhodl o tom, že nemají nárok na žádnou žalobu na ochranu své cti, protože jako známí anstisocialisté žádnou čest nemají. To už Zátopek dávno nebyl v armádě, protože ho z ní vyhodili. Pracoval jako geolog, bydlel v maringotce. Tam ho také, umazaného od práce v blátě, nalezl španělský novinář, který se světoznámým sportovcem chtěl udělat rozhovor. Z poměrů, v jakých Zátopek žil, se prý dokonce rozplakal.

Celý tento dramatický a bohatý život slavného českého sportovce se promítne do hry, kterou francouzští divadelníci nastudovali podle románu spisovatele Jeana Echenoze nazvaného „Courir“ (Běhat).

Související články

Další články

Zavří­t reklamu