válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh George Junga, nejslavnějšího amerického drogového bosse

Příběh George Junga, nejslavnějšího amerického drogového bosse
Zdroj: moviepilot.de

George Jung začínal jako bezvýznamný dealer marihuany. Po několika letech z něj byl drogový magnát a hlava drogového kartelu. Jeho příběh je fascinující.

Tomáš Chalupa 4. června 2018

Tak jako měla Kolumbie Pabla Escobara, tak měly Spojené státy George Junga. Jung dovážel do Ameriky ohromné množství drog právě z Kolumbie a spolupracoval při tom hlavně s Medelínským kartelem (podle některých zdrojů to byla vlastně součást kartelu). Mezi lety 1979 a 1982 se 80 procent drog do USA dostalo právě díky Jungově organizaci.

Jung přitom začínal na ulici jako obchodníček s trávou. Dokonce skončil v base, když u něj našli 300 kilo marihuany. Jenže vězení bylo to nejlepší, co mohlo Junga potkat. Byla to pro něj doslova akademie zločinu. Navíc tady potkal někoho, kdo změnil navždy jeho život.

George Jung v roce 2017

George Jung v roce 2017

Tím někým byl Carlos Lehder, jeho nový spoluvězeň na cele a bývalý zloděj aut. Také se přichomýtl k pašování drog do USA. A hledal někoho, kdo by mu pomohl dovážet drogy z Kolumbie do států. Jung neváhal. Oba navíc měli jen nízké tresty a v base dlouho nepobyli. Společně našli dvě naivní dívky – s kufry, které měly být v Kolumbii naplněny kokainem, a poslali je přes hranici. Jak vidíme na případu české „pašeračky Terezy“, o takové dívky není nouze v žádné zemi a v žádné době.

Dívkám se dařilo a s pytlíky plnými kokainu se opakovaně vracely zpět do Bostonu ze své cesty po Kolumbii. Byznys se začal slušně rozjíždět. Navíc Medelínský kartel získal skvělého spojence. Jung totiž najal i piloty, kteří byli schopní létat s malými letadly po celých Státech. Doposud se Medelín snažil převážet drogy malými rychlými čluny. Teď je mohl shazovat na domluvené místo ze vzduchu. Jungovi piloti v tom byli skvělí a shazovali kokain do bažin a pouští, kde pak náklad vyzvedávali další Jungovi lidé.

Film Kokain (2001) sleduje cestu George Junga od 60. let přes jeho první styky se světem drog na plážích v Kalifornii.

Film Kokain (2001) sleduje cestu George Junga od 60. let přes jeho první styky se světem drog na plážích v Kalifornii.

Kartel také přiměl Junga, aby ukončil partnerství s Lehderem. Jung netrpěl žádným sentimentem a vůbec mu nevadilo být sám hlavou celého podniku. Díky tomu se dostal také přímo ke zdroji, k nejmocnějšímu muži drogového světa – Pablu Escobarovi.

Byl to zdroj nevídaných příjmů, Jung občas doslova fyzicky seděl na hromadách bankovek. Jak už to ale v životě bývá, za vše v životě se platí. I za peníze. Byznys s Escobarem byl šílený, jednou Escobar třeba pozval Junga na oběd a jen tak před jeho zraky zastřelil jakéhosi člověka. A pak jedl, jako by se nechumelilo. Horší bylo, že Junga měla v hledáčku FBI. A ta jej odvedla přímo z jeho velkolepé narozeninové párty do vězení. Jeden z jeho spolupracovníků byl totiž tajným agentem protidrogové jednotky DEA.

Jung si mohl pomoci, pokud by svědčil proti Lehderovi. To ale odmítl, protože se obával, že by tím na sebe přivolal Escobarův hněv. Naopak Lehder, který byl rovněž zatčen, se nijak nerozpakoval vyzradit celou síť pašeráků drog. Za to dostal Jung od Escobara svolení, aby svědčil proti Lehderovi. Jung tak dostal ještě relativně nízký trest 20 let. Z vězení byl propuštěn v roce 2014. Po svém propuštění řekl: „Život je rodeo a jediné, co musíte, je udržet se v sedle. A já jsem teď znovu v sedle.“

O jeho životě byl natočen vynikající film s názvem Kokain s Johnny Deppem v hlavní roli.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu