válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh fotografie Roberta Franka: malý Švýcar ukázal pravou tvář Američanů!

Příběh fotografie Roberta Franka: malý Švýcar ukázal pravou tvář Američanů!
Zdroj: Robert Frank
+ 27 fotek+ 28 fotek

Píše se rok 1959 a v tisku se objevuje šokující fotografická esej s prostým názvem: Američané. Ačkoliv je autorem nenápadný švýcarský turista Robert Frank, jeho fotografie způsobí zděšení v tehdejší americké společnosti.

Petr Gotlieb 5. června 2015

Frank přichází do Ameriky ve třiadvaceti letech a po vzoru beatnických tuláků projíždí ve staré fordce křížem krážem celými Spojenými státy. Fotografuje obyčejné lidi, ztracené uprostřed davů jiných lidí, skvělých mrakodrapů, neonových reklam, dálnic a jukeboxů, lahví od coca-col. Zobrazuje všudypřítomné americké vlajky, zachycuje patriotické oslavy národních svátků. Přitom se záměrně chová jako turista, přichází do Las Vegas, setkává se s černochy na Jihu, s filmovými hvězdami v Hollywoodu, sleduje kovboje při rodeu.

Během svého putování v zemi netušených možností, supermanů, milionářů rodících se z čističů bot Frank objevuje propast mezi americkým snem a každodenní realitou. Američanům ukazuje ošklivější aspekty jejich země, které ne všichni chtěli vidět. Jako například rasismus a masový konzum. V padesátých let, během vlny tzv. Mccarthismu, kdy se v Americe zvedla silná antikomunistická kampaň, je Frank za své fotografie obviňován z protiamerického postoje. Tehdejší kritici ho nazývali přivandrovalcem bez respektu k zemi, která ho přijala do „své náruče“. “Jen jsem se díval, a to, co jsem viděl, jsem fotografoval. Nechtěl jsem být zlý,” hájil se Frank.

Z osmadvaceti tisíc snímků, které se i svou hrubozrnností a častou pohybovou neostrostí odlišovaly od technicky precizních záběrů tehdejších fotoreportérů, vybral pouhých 83 fotografií pro knihu Američané, v níž vytvořil obrazovou obdobu Kerouakova románu Na cestě. Ačkoliv jsou snímky staré přes šedesát let, Frankův důraz na mnohoznačné vizuální symboly nezestárl a jeho dílo položilo základy nové ikonografie světa.

Robert Frank se narodil a vyrůstal v Curychu, kde se vyučil studiovým fotografem. Unavený provinčním Švýcarskem odchází v roce 1947 do Států, kde začal fotografovat módu pro Harper's Bazaar. Cestoval po Peru a Bolívii a z těchto cest vydal knihu. Publikoval ve velkých časopisech, jako byly Life a Look. V šedesátých letech přešel k dokumentárnímu filmu. V roce 1972 dokumentuje turné slavné kapele Rolling Stone. Je mu devadesát let a stále se těší dobrému zdraví.

Robert Frank se narodil a vyrůstal v Curychu, kde se vyučil studiovým fotografem. Unavený provinčním Švýcarskem odchází v roce 1947 do Států, kde začal fotografovat módu pro Harper’s Bazaar. Cestoval po Peru a Bolívii a z těchto cest vydal knihu. Publikoval ve velkých časopisech, jako byly Life a Look. V šedesátých letech přešel k dokumentárnímu filmu. V roce 1972 dokumentuje turné slavné kapele Rolling Stone. Je mu devadesát let a stále se těší dobrému zdraví.

Příště: Fotograf Weegee: Vraždy byly můj byznys!

Další články

Zavří­t reklamu