válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh faraóna, který neměl s kým válčit. Tak vymyslel geniální politický trik

Příběh faraóna, který neměl s kým válčit. Tak vymyslel geniální politický trik
Zdroj: wikicommons
+ 5 fotek+ 6 fotek

Nejmocnějším vládcem starobylého Egypta byl Ramesse Veliký. Nálezy na stěnách jednoho z významných chrámů ukazují dilema, které téměř zničilo jeho roli faraóna. Tento příběh se nám odhalí pod tunami písku v Abú Simbel.

Petr Gotlieb 5. srpna 2015

Chrám Abú Simbel je klíčem k největšímu problému každého faraóna – jak vládnout jako člověk i jako bůh. Výjevy vyryté do zdí chrámu vypráví příběh o tom, jak blízko byl Ramesse II. tomu, aby ve svém poslání selhal.

Události té doby odkrývá stavba stojící na jihu Egypta na hranici s dnešním Sudánem. Ve skále jsou vytesány čtyři obrovské sochy faraóna. Každý centimetr zdí chrámu je pokrytý malbami oslavujícmi triumfy vládce na Nilu – Ramesse.

Podrobné zkoumání těchto nástěných maleb, reliéfů a soch ukazuje na dvojí roli egyptských faraónů. První funkcí bylo plnit roli ochránce národa, válečníka, který ochrání Egypt před všemi nepřáteli. Druhá role byla v oblastí víry. „Král nebyl jen nejvýšše postaveným knězem, stál jednou nohou v božském světě a druhou ve světě lidí,“ vysvětluje egyptolog Dr. Peter Brand.

Faraónova autorita a moc závisela na tom, jak se mu dařilo plnit obě role. Ramesse ale byl tak úspěšným válečníkem, až mu došli nepřátelé. Což oslabovalo jeho pozici.

Problém krále začal jednou bitvou. Bitvou u Kadeše, kde Ramesse porazil Chetity (mocné sousedy na území dnešního Turecka a Sýrie). Obrazy v chrámu ilustrují průběh do té doby největší vojenské operace, kde proti sobě dvě mocné armády použily nejmodernější vojenskou techniku. „Poprvé nasadili vozy, které se dokázaly téměř obrátit na místě. Fungovaly jako takové řízené střely,“ popisuje Brand. Vítězství v bitvě přineslo Egyptu dlouhý mír, ale faraónovi politický problém.

Ramesse najednou neměl s kým válčit a musel jít do druhého extrému. „Protože už nemohl dokázat, jaký je válečník, protože nemá s kým bojovat, prohlásil se za žijícího boha.“ Tak se stal bohem na plný úvazek. Egypťanům teď vládl „skutečný“ bůh. Z dnešního pohledu to byl mistrovský politický kousek.Nevíme nic o jeho mentálních schopnostech. Byl to již stařec, viděl ještě vůbec? Každopádně to byl od něj dokanalý krycí manévr,“ uzavřel Brand.

Další články

Zavří­t reklamu