válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh bílé královny Anny Nevillové, manželky hrbatého vraha

Příběh bílé královny Anny Nevillové, manželky hrbatého vraha
Zdroj: ancientpages.com

Jen málokterá postava je opředena tolika mýty a neověřenými informacemi jako Anna Nevillová. Ve skutečnosti toho o této postavě nevíme příliš mnoho a i to málo je nejisté.

Tomáš Chalupa 19. července 2020

Anna Nevillová se narodila na hradě Warwicku do vlivné a bohaté rodiny 11. června roku 1456. Od začátku byla ve víru politických intrik, které ovládaly královský dvůr. Ve 14 letech si musela vzít bývalého nepřítele a posléze spojence Eduarda z Walesu. Annin otec rovněž neustále měnil strany, nakonec byl zabit v bitvě u Barbetu. Její manžel pro změnu v bitvě u Tewkesbury, takže ve svých 15 letech se Anna stala vdovou.

Tím pro ni ale nastaly špatné časy. Byla zbavena všech ochránců, zato mezi její hlavní nepřátele patřil král Eduard IV., který ji nechal zajmout a uvěznit. Byl to mimo jiné její přítel z dětství. Anna byla stále dědičkou a držitelkou rozsáhlých statků. To z ní dělalo nejen důležitého vězně, ale i dobrou partii na vdávání. Vzal si ji králův bratr Richard, vévoda z Gloucesteru a pozdější anglický král. Byl k ní prý velmi krutý, což ale s jistotou nevíme, mýtus o Richardu III. jako hrbatém vrahu a zlomyslném skřetu s pokřiveným charakterem přiživoval svou známou hrou William Shakespeare.

Bílou královnou se Anna stala, když na trůn usedl Richard, což bylo v roce 1483. Králem se mohl Richard III. stát jen díky tomu, že nechal všechny ostatní příbuzné, kteří byli v následnictví před ním, uvěznit či zabít.

O Annině životě v roli královny je známo jen málo. Jedna událost však byla zaznamenána. Její jediný syn zemřel krátce po korunovaci v pouhých deseti letech. Richard III. tak neměl dědice. A protože zemřela její sestra, Anna si adoptovala jejího syna, rovněž Eduarda. Toho však Richard III. později zbavil dědického práva.

Anna zemřela 16. března 1485, zřejmě na tuberkulózu. Neměla ani 30 let. Na den její smrti připadlo zatmění Slunce, což někteří vnímali jako znamení odpadnutí krále Richarda z Boží milosti. Byla pochována ve Westminsterském opatství v neoznačeném hrobě. Richard III. prý na jejím pohřbu plakal. Nicméně kolovaly zvěsti, že ji Richard nechal otrávil, aby se mohl oženit se svou neteří Alžbětou z Yorku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu