válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh Alexandera Selkirka byl předlohou pro román Robinson Crusoe

Příběh Alexandera Selkirka byl předlohou pro román Robinson Crusoe
Zdroj: wikipedia commons

Když Daniel Defoe psal svůj slavný román Robinson Crusoe, jako předloha mu sloužil příběh skutečného člověka. Byl jím Alexander Selkirk, skotský námořní důstojník a mořeplavec. Právě on prožil mnoho let na pustém ostrově.

Tomáš Chalupa 2. února 2020

Jeho jméno bylo původně Alexander Selcraig. Narodil se v malé rybářské vesnici v roce 1676. Byl to od malička rváč a horká hlava. Po incidentu, který byl vlastně velkou rodinnou rvačkou, si změnil jméno na Selkirk a odjel ze Skotska, aby se zúčastnil jako námořník výpravy do Jižní Ameriky.

Jenže podmínky na lodi byly mnohem horší, než jak si je představoval. Tvrdá práce, málo stravy, nemoci, to vše vedlo k častým hádkám mezi členy posádky, což nezřídka končilo násilím. Navíc onemocněl kapitán lodi Charles Pickering a velení po něm převzal první důstojník Thomas Stradling.

Stradling byl na lodi snad tou nejméně oblíbenou postavou. Neustále byl ve sporu s posádkou, které vyhrožoval soudem za vzpouru. Pak loď zakotvila u malého ostrova kdesi v jižním Pacifiku. Selkirk byl jedním z těch, kteří měli se Stradlingem mnoho nevyřízených účtů. Když byl na ostrově, odmítl se vrátit zpět na palubu. Tvrdil, že loď není ve stavu, aby vydržela podmínky panující na oceánu a už vůbec ne se Stradlingem jako velitelem. Domníval se, že tím rozpoutá vzpouru dalších námořníků, kteří jej podpoří. Jenže námořníci neudělali nic a Stradling rád nechal Selkirka tam, kde byl, na pustém ostrově.

Selkirk byl ponechán na ostrově téměř bez potravin a strávil na něm následující čtyři roky. Za tu dobu postavil několik různých chýší, živil se humry a rybami, vyrobil si primitivní zbraně i oblečení. Zkrátka dělal to, co románový Robinson. Jen žádného Pátka na ostrově nepotkal, žil tam zcela sám. Se samotou bojoval tak, že četl Bibli, modlil se a zpíval si.

Když byl po čtyřech letech zachráněn pirátskou lodí, svůj příběh pověděl jejímu kapitánovi Woodesi Rodgersovi. Právě od něj pocházejí první zápisy o Selkirkově osudu. K těm se pak dostal Daniel Defoe a napsal podle nich svůj román.

Není bez zajímavosti, že Selkirk si svou soukromou vzpourou skutečně zachránil život. Loď, na kterou se odmítl vrátit z ostrova, se skutečně potopila na širém moři a utopili se všichni kromě Stradlinga. Ten ovšem pro změnu skončil ve vězení.

Další články

Zavří­t reklamu