válkaČeskoslovenskoobjevy

Při speciální operaci dostali Ford Mustang na střechu Empire State Building

Při speciální operaci dostali Ford Mustang na střechu Empire State Building
Zdroj: vintage-everyday.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Po 40 let se pyšnila neworská Empire State Building titulem nejvyšší budovy světa. Nikoho by zřejmě nenapadlo, že se dá pomocí běžných výtahů dostat na její vrchol osobní automobil, ale přesně to se v roce 1968 stalo. Na střeše budovy se ocitl prototyp Fordu Mustang.

Tomáš Chalupa 22. června 2020

Nápad nevzešel od Fordu, ale překvapivě od managera budovy Roberta Leuryho, který pozval na schůzku přímo v budově Williama Bentona, šéfa marketingu automobilky Ford. Měl pro něj nevšední návrh – do 86. patra na vyhlídkovou plošinu umístíme váš prototyp Fordu Mustang. Vy vymyslete, jak ho tam dostaneme.

Benton se vrátil do továrny a sestavil zde tým osmi lidí, kteří měli vymyslet, jak Ford na dané místo dostat. Do New Yorku přijeli lidé z Fordu vybaveni měřidly a změřili všechno, na co přišli. Brzy měli jasno. Jediný způsob, jak dostat auto nahoru, je za použití výtahů. Vůz se rozřeže na čtyři části, které se naloží do výtahu a nahoře na plošině se svaří dohromady. Vše muselo být provedeno naprosto precizně, vůz měl vypadat, jako by právě sjel z výrobní linky Fordu.

Mustang Convertible byl 4,5 metrů dlouhý, takže to nebyl úplně jednoduchý úkol. Vůz musel být nejen rozřezán, ale i vykuchán, kdy zvlášť putoval na střechu motor a převodovka, stejně jako středová konzole. Vše probíhalo dobře, když tu se vyskytl problém. Přes všechna ta měření byla jedna část o čtvrt palce delší než vchodové dveře výtahu. Nakonec se jakýmsi zázrakem podařilo přední část vozu do výtahu dostat a ten se pak rozjel vzhůru.

Nahoře se auto začalo sestavovat za velmi silného větru. Vše se to přesto zvládlo ve velmi rychlém čase a do Empire State Building začaly proudit davy zájemců. Byl to obrovský marketingový úspěch, za jediný den přišlo 14 tisíc lidí. Během jednoho roku prodal Ford 607 568 vozů Mustang, což byl rekord. Všichni byli s celou operací nadmíru spokojeni.

Další články

Zavří­t reklamu