válkaČeskoslovenskoobjevy

Při Kentském masakru zabila armáda čtyři protestující

Při Kentském masakru zabila armáda čtyři protestující
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 13 fotek+ 14 fotek

V květnu roku 1970 se na Kentské státní univerzitě konaly mírové protesty proti válce ve Vietnamu. Proti nim vláda poslala vojáky národní gardy a ti zahájili palbu do demonstrujících.

Tomáš Chalupa 6. května 2020

K masakru došlo 4. května 1970. Před univerzitním kampusem se shromáždilo 2000 studentů, kteří s mírovými hesly a transparenty pochodovali do města. Pravdou je, že některá hesla nebo projevy demonstrujících studentů byla pro okolní pozorovatele pobuřující. Docházelo k pálení výtisků ústavy, což mělo symbolizovat znásilnění ústavy prezidentem Richardem Nixonem, ale okolo stojící lidé považovali tyto projevy spíše za nebezpečnou protistátní agendu. Nicméně nikdo z demonstrujících nebyl ozbrojen a nedocházelo k žádnému násilí nebo demolování majetku. Tento pochod byl už několikátý v řadě, ale někomu z vedení státu ruply nervy a rozhodl se tentokrát povolat národní gardu.

Demonstrujícím bylo nařízeno, aby se rozešli, ale ti to odmítli. Místo toho začali na členy národní gardy házet kameny. To vyvolalo okamžitou odpověď. Národní garda se stáhla a za krátkou dobu se vrátila vybavená plynovými maskami. Pak začala házet do davu demonstrantů plynové granáty. Někteří demonstranti se snažili uprchnout, jiní začali házet plynové granáty zpět na příslušníky gardy. Ti odpověděli palbou ze svých pušek.

Čtyři protestující studenti byli zastřeleni a devět jich bylo zraněno. Obhájci postupu gardy se dušovali, že slyšeli palbu a že demonstranti proti nim použili střelné zbraně, což se ale nikdy nepotvrdilo a žádná zbraň se nenašla. Naopak většina veřejnosti se postavila za studenty a o několik dní později vypukly masové protesty ve Washingtonu, které byly zaměřeny nejen na válku ve Vietnamu, ale i proti vraždění demonstrantů. Protesty byly natolik intenzivní, že musel být prezident Nixon převezen pro jistotu do Camp Davidu. Někteří tvrdí, že země byla velmi blízko stavu připomínajícímu občanskou válku.

Za střelbu v Kentu nebyl nikdy nikdo odsouzen, vláda prohlásila, že šlo o nutnou sebeobranu. Dnes je zřejmé, že to byli vystresovaní a špatně vycvičení vojáci, kteří zahájili palbu víceméně bezdůvodně.

Další články

Zavří­t reklamu