válkaČeskoslovenskoobjevy

Přežila masakr i únos Indiány – přečtěte si dramatický příběh dívky s tetováním na tváři

Přežila masakr i únos Indiány – přečtěte si dramatický příběh dívky s tetováním na tváři
Zdroj: mashable.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Masakr rodiny Oatmanových pohnul v padesátých letech 19. století Amerikou. Ještě více veřejnost zajímal osud Olive Oatman, jedné z dcer, která vraždění přežila a ve čtrnácti letech se dostala mezi Indiány.

Simona Knotkova 25. srpna 2016

Devítičlenná rodina Oatmanů z amerického Illinois jela v roce 1851 vlakem do Kalifornie, když ji přepadla skupinka Indiánů. Čtyři děti a rodiče byli během masakru zabiti, přežil jen šestnáctiletý Lorenzo, čtrnáctiletá Olive a sedmiletá Mary Ann. Lorenzo byl ponechán svému osudu poté, co byl Indiány ubit. Dívky skončily v zajetí jako otrokyně.

Po roce byly odkoupeny jiným kmenem, kde si je oblíbil náčelník a společně se svou ženou je adoptoval. Na znamení příslušnosti ke kmeni byla oběma dívkám vytvořena modrá tetování. Podle některých tvrzení zde měla být Olive znásilněna a provdána za muže, kterému porodila dva chlapce. Olive tyto fámy však později popřela.

Smrt Mary Ann z knihy Royala B. Strattona "Život mezi Indiány".

Smrt Mary Ann z knihy Royala B. Strattona „Život mezi Indiány“.

Kolem roku 1855 na osadu udeřilo sucho a nedostatek jídla vedl ke smrti Mary Ann. V okolí se pomalu začalo šířit, že mezi Indiány má údajně žít bělošská dívka. Když byla přítomnost Olive potvrzena, za kmenem dorazil posel, který vyjednával její návrat. Ten byl nakonec skutečně schválen, a Olive tak byla v devatenácti letech volná. Znovu se také setkala se svým bratrem Lorenzem, o němž si už myslela, že je mrtvý.

Veřejnost byla jejím příběhem fascinovaná a v roce 1857 o ní Royal B. Stratton napsal knihu Život mezi Indiány. Prodeje zajistily jí a Lorenzovi studium, ona sama o svých zkušenostech začala po zemi přednášet.

Lorenzo Oatman.

Lorenzo Oatman.

Vše se změnilo v roce 1865, kdy se provdala za rančera Johna B. Fairchilde. Ten jejím přednáškám udělal přítrž a spálil všechny kopie Strattonova bestselleru. Olive za svou indiánskou minulostí však neudělala tlustou čáru a kromě toho, že se v New Yorku setkala s náčelníkem kmene, na upomínku u sebe měla stále sklenici s lískovými ořechy, jedním z produktů kmene.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu