válkaČeskoslovenskoobjevy

Přežil tři měsíce v poušti, jedl pijavice a pil vlastní moč

Přežil tři měsíce v poušti, jedl pijavice a pil vlastní moč
Zdroj: wikicommons

Neměl jídlo, vodu a dokonce ani boty. Jen neuvěřitelnou vůli žít. Pětatřicetiletý Australan Ricky Megee se po přepadení probudil uprostřed pouště Tanami, jedné z nejvíce nehostinných oblastí Austrálie. A ačkoliv se to zdá nemožné, přežil.

Crazy Eyes 10. srpna 2015

V lednu 2006 zamířil Ricky kvůli práci přes Severní teritorium do přístavu Hedland na západním pobřeží Austrálie. Cestou ho na odlehlé silnici zastavila trojice mužů u odstaveného vozu, kteří tvrdili, že jim došel benzín. Megee důvěřivě vystoupil a chtěl jim pomoct, to ale neměl dělat. Stal se totiž obětí loupežného přepadení, a aniž by tušil, jak k tomu došlo, probudil se o několik hodin později ve vyprahlé poušti.

Slunce žhnulo, teplota se pohybovala okolo 40 °C a všude okolo jen pusto, prázdno. Megee se vydal hledat vodu, ale marně. Na konci dne už byl tak vyčerpaný, že se rozhodl pít vlastní moč, aby přežil. Až po necelém týdnu narazil na téměř vyschlou přírodní hráz a rozhodl se u ní zůstat aspoň do doby, než byl opět schopný postavit se na rozpraskané nohy. Vodu sice měl, ale začal ho stravovat šílený hlad. „Jediné, co jsem mohl jíst, byla tráva a hmyz,“ vzpomíná. Vydal se tedy dál na cestu, ačkoliv netušil, jakým směrem by měl jít. Po dalších dvou dnech, kdy už byla žízeň opět nesnesitelná, natrefil na malé napajedlo s čistou vodou, u kterého si vybudoval provizorní přístřešek a rozhodl se počkat, dokud nepůjde kolem někdo, kdo by mu pomohl. Netušil, jak dlouho to nakonec bude trvat…

Jedl kobylky a syrové pijavice z nádrže, dokonce se naučil chytat malé žáby. „Oheň jsem samozřejmě neměl, tak jsem je napichoval na kus drátu a nechával vysušit na slunci,“ vypráví. Stále se sice udržoval při životě, ale rychle mu ubývaly síly. Zhubnul víc jak polovinu své původní váhy, takže při 190 centimetrech vážil jen 45 kilogramů. Vypadal jako kostra potažená kůží.

Dny plynuly jeden jako druhý a Ricky už pomalu vzdával naději, že ho někdo zachrání. Když po jednasedmdesáti dnech, v dubnu 2006, projížděl kolem správce nedaleké farmy Mark Clifford a zbědovaného muže si všiml. „Vypadal strašně, byl vychrtlý na kost a mohl sotva chodit,“ popsal Clifford, který Megeeho ihned převezl do nejbližší nemocnice, odkud byl po šesti dnech propuštěn a pomalu se začal vracet zpět do normálního života.

Další články

Zavří­t reklamu