Život Kurta Salzingera skončil ve stanici metra, zabil ho spěchající cestující.

Život Kurta Salzingera skončil ve stanici metra, zabil ho spěchající cestující. | zdroj: allthatsinteresting.com


Přežil nacisty, zabil ho bezdůvodně cestující v metru, který spěchal

TÉMATA: vědci | židé | druhá světová válka | new york

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 12. 2018 | 08:00

Dr. Kurt Salzinger byl mimořádný člověk. Jako malý chlapec přežil řádění nacistů, stal se váženým myslitelem a vědcem. Jeho život skončil bohužel naprosto zbytečně a banálně na stanici metra v New Yorku.

Bylo mu 89 let, když Salzinger se svou ženou přijel na Penn Station v New Yorku. Obyčejná stanice metra, jakých je ve městě spousta. Pár vycházel z podzemky, když proti nim běžel muž, který se zjevně snažil doběhnout vlak v metru. Vrazil silně do Salzingera, který upadl na zem a praštil se do hlavy. Muž se na něj jen koutkem oka podíval a pak utíkal dál do metra, které nakonec stihl a odjel pryč. Salzinger ale silně krvácel do mozku. Přestože se kolem něj seběhla spousta lidí a snažili se mu pomoci, zemřel nakonec v nemocnici poté, co upadl do kómatu.

Salzinger se narodil ve Vídni v roce 1929. Když v roce 1938 nacisté obsadili Rakousko, Židy čekaly zlé časy, a tak se Salzingerovi rozhodli uprchnout. Vydali se na dvouletou cestu do bezpečí. Putovali přes Transsibiřskou magistrálu, pak lodí do Japonska, které ale bylo spojencem nacistického Německa. Nalodili se proto na loď do USA a zakotvili v Seattlu. Nakonec se usadili v New Yorku, to bylo malému Kurtovi 12 let.

Přestože neměli moc peněz a Kurt sotva znal pár slov anglicky, dostal se během dvou let na střední školu v Bronxu, což bylo elitní gymnázium. Pak studoval na dalších prestižních vysokých školách. Byl mimořádně nadaný a získal doktorát z psychologie. Jeho vědecká dráha byla velmi plodná a úspěšná, stal se kapacitou ve svém oboru. Dokonce byl jmenován prezidentem Americké psychologické asociace. Napsal 12 knih a 200 odborných článků.

Jeho život skončil naprosto zbytečně a banálně. „Přežil nacisty, ale nepřežil dostat se z Penn Station,“ řekla k tomu jeho žena. K muži, který má na svědomí smrt jejího manžela, prý ale necítí nenávist, jen by chtěla, aby si uvědomil, že kvůli své touze stihnout soupravu zabil jiného člověka. Pachatele se ovšem zatím nepodařilo vypátrat.

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 12. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu