G.W.Bush jako pilot | zdroj: internet


Prezidenta G. W. Bushe za války málem snědli Japonci

Bývalý americký prezident G. W. Bush sloužil za 2. světové války jako pilot bombardéru Avanger v Pacifiku. Až po válce se dozvěděl, jak strašnému osudu unikl.

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 11. 2014 | 08:01

Z letadlové lodi San Jacinto vzlétl G. W. Bush 2. září 1944 k náletu na nedaleký ostrov Čičižima, který sousedí se známější Iwodžimou. Na ostrově byla japonská vysílačka a Američané byli rozhodnuti ji zničit leteckými údery. Bushův letoun měl být jedním z mnoha, které se o to pokusí. Ovšem Japonci ostrov opevnili a na letadla čekal les protiletadlových děl. Bushe přivítala divoká protiletadlová palba.

USS San Jacinto

Bush přesto navedl svůj stroj do střemhlavého letu a mířil přímo na vysílač. V tu chvíli ho zasáhl flak a letadlo začalo hořet. Bush přesto dokázal odhodit bomby a teprve pak vyskočit z letadla. Dalším dvěma členům jeho posádky se to nepodařilo. Bush skončil ve vodě pár kilometrů od ostrova a ležel v záchranném člunu. Proudy ho nesly k ostrovu, ale Bush z posledních sil pádloval rukama a snažil se dostat na volné moře. Japonci za ním poslali několik člunů s vojáky. Když se začalyi blížit k nebohému pilotu, z nebe se snesli jeho parťácí a zasypali Japonce palbou z kulometů. Ti pronásledování vzdali a Bushe za několik hodin polomrtvého vytáhla na palubu ponorka USS Finback.

Bush za kniplem Avangeru

Bush unikl zajetí, o kterém všichni piloti věděli, že znamená téměř jistou smrt. Kruté chování Japonců ke svým zajatcům bylo všeobecně známo a mnoho vojáků by se raději zastřelilo, než aby snášeli japonské týrání. Ovšem na Čičidžimě se Japonci a především jejich velitelé doslova pomátli. Velicí generál Jošio Tačibana, nařídil, že Japonci své zajatce popraví a pak snědí. Jejich vnitřnosti, především játra (zvané kimo) měly sloužit nejen jako zdroj potravy, ale především válečnické síly. Tak to alespoň Tačibana, který byl prakticky celou válku neustále opilý, zdůvodňoval.  Na ostrově bylo celkem osm amerických zajatců, všechno to byli piloti a členové posádek Avangerů. Tačibana je nechával jednoho po druhém popravovat a své lékaře pak nutil z mrtvol vyjímat játra, která mu kuchaři připravovali na pánvi. Těmi pak krmil důstojníky na pitkách, které pořádal ve svém bunkru.

TBM Avanger

Kanibaly se taky stali i kapitán Joši a Matoba, admirál Kunzio Mori a zřejmě i mnoho dalších důstojníků. Z pojídání kima se stala téměř společenská událost místní generality.

Generál Tačibana kapituluje

Američané po válce všechny velitele zatkli a konal se monstrproces s japonskými kanibaly. Zatímco třeba Matoba se před soudem přiznal, že jedl zajatce, Tačibana popíral, že by vůbec věděl o nějakých popravách, natož o pojídání mrtvol zajatců. Soud poslal všechny obviněné na šibenici. G. W. Bush se možná až tehdy dozvěděl, jakému strašnému osudu unikl. Co by bylo s ním i s celým světem, pokud by ho tehdy japonské lodice dostihly, můžeme jen hádat.      

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 11. 2014 | 08:01

Zavří­t reklamu