válkaČeskoslovenskoobjevy

Prezident vyznamená „českého Wintona“, neznámý hrdina zůstal málem zapomenut

Prezident vyznamená „českého Wintona“, neznámý hrdina zůstal málem zapomenut
Zdroj: ceskenoviny.cz

Na státní svátek 28. října prezident Miloš Zeman plánuje vyznamenat mimo jiné také Karla Weiricha. Jméno, které je téměř zapomenuté a pro mnoho lidí neznámé. Přesto tento hrdina bývá někdy nazýván českým Wintonem, protože i on zcela nezištně pomáhal zachraňovat Židy před nacisty. A nakonec na to sám doplatil.

Tomáš Chalupa 28. října 2015

Karel Weirich se narodil a žil dlouhodobě v Itálii, kde pracoval jako laický zaměstnanec vatikánské Kongregace pro šíření víry. Působil v Římě také jako zpravodaj České tiskové kanceláře. Ovšem z ČTK ho v roce 1941 vyhodili, protože neskrýval své protinacistické postoje. Jako novinář zásoboval informacemi protinacistický i protifašistický odboj, předával zprávy také arcibiskupovi Giovannimu Montinimu, budoucímu papeži Pavlu VI.

Jádrem jeho pomoci byli ale cizinci, kteří s vypuknutím války uvízli v Mussoliniho Itálii. Šlo především o Židy, které čekaly koncentrační tábory. Nejznámějším případem byla skupina dvou set československých Židů, kteří se pokusili před nacismem uprchnout do Palestiny na palubě lodi Pentcho. Ta ale ztroskotala u Rhodosu a uprchlíci putovali do italského koncentračního tábora Ferramonti di Tarsia v Kalábrii. Tyto lidi se Weinrichovi podažilo zachránit. Vytvořil dokonce tajnou Společnost svatého Václava, která sloužila k ukrývání uprchlíků do klášterů, opatřování léků, potravin, šatstva a přikrývek pro Židy a shánění finanční pomoci a falešných dokumentů.

Jenže takto rozsáhlá činnost nemohla zůstat bez odezvy. Weirich totiž, na rozdíl od Wintona nebo Schindlera, při svých akcích mimořádně riskoval. Gestapo o jeho činnosti mělo informace a nakonec byl v dubnu 1944 zatčen a odsouzen k smrti. Trest mu byl změněn na 18 let nucených prací a čekal ho koncentrační tábor Bernau am Chiemsee. Tam by ho nakonec jistě také potkala smrt, ovšem naštěstí přišel dřív konec války a tábor osvobodili Američané.

Po válce se Weirich chtěl vrátit do svobodného Československa, ale po nástupu komunismu pochopil, že by to byla jen cesta do dalšího vězení. Zůstal až do své smrti v Itálii. Nikdy nemluvil o tom, co za války pro Židy udělal. Měl ovšem velmi podrobný archiv, který objevila jeho neteř Helena. Ta jej poskytla k prozkoumání historikovi Albertu Tronchinovi, který nejen zmapoval Weirichovy aktivity, ale také o nich napsal knihu s názvem Spravedlivý riskuje – Karel Weirich, záchránce Židů v Itálii. Teprve díky této knize se Weirichovo jméno a jeho činy alespoň trochu dostaly na veřejnost. Ovšem i tak má Česká republika vůči němu jistý dluh, který by snad mohl být splacen udělením Řádu bílého lva.

Další články

Zavří­t reklamu