válkaČeskoslovenskoobjevy

Prezident Masaryk byl střídmý strávník, o Štědrém večeru si ale dopřával šesti chodů

Prezident Masaryk byl střídmý strávník, o Štědrém večeru si ale dopřával šesti chodů
Zdroj: Muzeum T. G. Masaryka v Lánech
+ 1 fotka+ 2 fotky

Obyčejné škubánky, krupicová kaše, bramboračka nebo švestkové knedlíky s mákem patřily k oblíbeným jídlům prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Avšak o Štědrém dnu šla prezidentova vyhlášená gastronomická střídmost stranou. Pochutnával si na vybraných delikatesách, a to hned o šesti chodech.

Václav Pokorný 24. prosince 2019

Kancelář prezidenta republiky v letošním roce zahájila adventní období poněkud netradičně. Poprvé v historii uspořádali den otevřených dveří s vánoční tematikou, vánoční výzdobou od hradních floristek, cukrovím z Lánského zámku, betlémy z výtvarné soutěže či vánočními písněmi v podání Hudby Hradní stráže. Jednou ze zajímavostí, kterou návštěvníci reprezentačních prostor Pražského hradu mohli také zhlédnout, byla rekonstrukce štědrovečerní tabule Masarykovy rodiny ze zámku v Lánech z období 30. let 20. století. Ta se skládala ze slavnostního jídelního setu, který byl připraven pro osm stolovníků, a šestichodového menu ve francouzštině.

Samotné štědrovečerní menu sestávalo ze silného vývaru v šálku, třeboňského candáta s holandskou omáčkou, filé z bažanta na český způsob, smaženek z housek, vařeného květáku přelitého máslem, malinové bavořiny, vanilkového cukroví (masarykovek), mocca a mělnického vína.

Podle jmenovaných delikates by se mohlo zdát, že prezident Masaryk byl náruživý gurmán. Opak byl však pravdou. První československý prezident byl znám svou střídmostí v jídle. Chutnou stravu ale uměl ocenit. „Jeho maminka vařila s láskou, a to i nejjednodušší jídla. Měl moc rád škubánky, krupicovou kaši, bramboračku a vůbec nejmilejší jídlo byly švestkové knedlíky s mákem,“ zavzpomínala před časem pro novinky.cz Magdalena Mikesková z Muzea T. G. Masaryka v Lánech. Masaryk byl podle ní dokonce jedním z prvních Čechoslováků, kdo snídal ovesnou kaši. Tento zvyk převzal od své americké manželky Charlotty. Masaryk také nikdy nekouřil a před padesátkou se stal přísným abstinentem. Stolníci věděli, při oficiálních přípitcích mají Masarykovi nalít šampaňské, ale ten smočil jen rty a sklenici nechal plnou.

Další články

Zavří­t reklamu