válkaČeskoslovenskoobjevy

Prezident Kennedy podepsal 30 vánočních pohlednic, které nikdy neodeslal

Prezident Kennedy podepsal 30 vánočních pohlednic, které nikdy neodeslal
Zdroj: thevintagenews.com

Prezident John F. Kennedy se svou ženou Jacqueline objednali v roce 1963 sadu 500 vánočních přání. Ty jim přišly poštou a oni se dali do jejich podepisování. Ovšem nikdy je neodeslali. Dnes mají ohromnou hodnotu.

Tomáš Chalupa 23. prosince 2019

Na pohlednicích byla barevná fotografie neapolských jesliček z 18. století, které byly vystaveny ve východním pokoji Bílého domu. Bylo to vůbec poprvé, co se objevila na pohlednicích z Bílého domu náboženská tématika.

Prezident stihl s manželkou podepsat asi třicítku pohlednic, než si dal pauzu, aby se připravil na návštěvu Dallasu v rámci nadcházející prezidentské kampaně. Na zbytek pohlednic zřejmě zapomněli, a jak ukázaly další události, už nebylo možné je odeslat.

Vánoce chtěl prezidentský pár strávit v Palm Beach na Floridě. Střelba v ulicích Dallasu zcela změnila jejich plány. Ovdovělá Jacqueline Kennedyová truchlila nad ztrátou muže a hledala nový domov pro sebe a své dvě děti.

Dnes jsou tyto vánoční pohlednice s prezidentovým podpisem především sběratelským artiklem. Dají se sehnat na různých specializovaných stránkách. Jedna z nich byla například prodána v aukci za 45 000 dolarů, Byla to jedna z těch nejcennějších, protože na nich byl podpis jak prezidenta, tak jeho manželky. Těch existuje pouze něco kolem dvaceti. Dodnes jsou tyto pohlednice považovány za nejcennější vánoční prezidentské memorabilie v celých amerických dějinách.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu