válkaČeskoslovenskoobjevy

Převratná zbraň vynalezená géniem, nebo utopický nápad nemocného člověka?

Převratná zbraň vynalezená géniem, nebo utopický nápad nemocného člověka?
Zdroj: Wikicommons

15. srpna 1943 se v Quebeku konala porada spojeneckých štábů. Přítomen byl i britský admirál Lord Mountbatten, který s sebou přivezl dva obrovské bloky ledu. K překvapení všech pak do jednoho kvádru vystřelil z revolveru. Ten se rozpadl na malé kousky. Když vystřelil do druhého, kulka se od něj odrazila a lehce škrábla amerického admirála Ernesta Kinga. Nikdo nechápal nic, kromě toho, že Mountbatten přivezl do Kanady dva kusy ledu.

Tomáš Chalupa 5. září 2014

Jak jim britský admirál vzápětí vysvětlil, jeden kvádr je z přírodního ledu, druhý je upravený a obsahuje kromě vody také celulózu a bavlnu. „Z tohoto druhého ledu postavíme gigantickou letadlovou loď, v podstatě plovoucí ostrov, který nebude možné potopit. Taková loď rozhodne celou válku,“ prohlásil Mountbatten.

Geoffrey Pyke

Geoffrey Pyke

Mountbatten v Quebeku hledal podporu pro nápad jistého Geoffreye Pykeho, pracujícího jako technický ředitel ve štábu obojživelných operací. Pyke byl buď geniální nebo šílený, jak se to vezme. Když měl přijít na způsob, jak dostat spojenecký tank nepozorovaně za německé linie, navrhl, aby byl umístěn do pojízdné latríny s německým nápisem: Pouze pro důstojníky. Místo obojživelného výsadku armády na řecké ostrovy navrhoval, aby tam byl vysazen Hitlerův dvojník, který by přesvědčil Němce ke kapitulaci. Bláznivými nápady tento excentrik jen hýřil, ovšem jeden z nich se málem dočkal realizace a rozhodl celou válku.

Plány Habakkuku

Plány Habakkuku

Projekt Habakkuk se zrodil v Pykově hlavě, když si přečetl náhodou v časopise National Geographics článek o neuvěřitelných fyzikálních vlastnostech ledu. Proč nepřetvořit ohromné ledovce, které plují v severním Atlantiku na letadlovou loď? Napsal o svém nápadu lordu Mountbattenovi, kterého pro svou věc nadchl a dostal k ruce tým odborníků, kteří měli pracovat na realizaci projektu, který dostal jméno Habakkuk, podle biblického proroka. Společně s předními odborníky dokázal vyvinout upravený led, který obsahoval 86% vody a 14% rozemleté celulózy a bavlny. Z této hmoty měla být postavena ledová superloď o délce 600 metrů a výšce 60 metrů. Monstrum mělo mít hmotnost dva miliony tun a stěny tlusté 12 metrů. Na lodi mělo být přes tři tisíce mužů posádky. Ostrov – loď měly před roztátím ochránit obrovské chladící agregáty. Nic podobného nebylo nikdy v historii lidstva postaveno.

Plány Habakkuku 2

Plány Habakkuku 2

Admiralita nakonec nechala postavit na kanadském jezeře Patricia Lake dvacetimetrový model, který prošel zkouškami nad očekávání dobře. Jenže přes tyto částečné úspěchy se nad projektem začínaly stahovat mraky. Válečné štěstí se v roce 1943 už začalo obracet výrazně ve prospěch spojenců a stavba mamutí lodě nebyla to, co zrovna teď spojence trápilo. Navíc se našlo dost kritiků, kteří tvrdili, že tak mohutná loď bude neovladatelná, příšerně drahá a než se postaví, válka možná dávno skončí. Celý plán dostal definitivní stopku v prosinci roku 1943.

Habakkuk

Habakkuk

Je otázka, jestli by projekt byl opravdu realizovatelný a jak by celá loď vlastně fungovala. Každopádně Pyke byl vždy přesvědčen, že Habakkuk znamenal převratnou zbraň a ukončení projektu až do své smrti nesl velmi těžce.

Další články

Zavří­t reklamu