válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se, jak Egypťané přesouvali chrámový komplex Abú Simbel

Podívejte se, jak Egypťané přesouvali chrámový komplex Abú Simbel
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

Chrámový komplex Abú Simbel byl postaven před více než 3000 lety. Jde vlastně o dva chrámy vytesané do skály. Větší z nich obsahuje čtyři obří sochy znázorňující faraona Ramsese II. Každá z nich je vysoká 21 metrů. A tyto kolosy se rozhodli Egypťané v roce 1964 přemístit.

Tomáš Chalupa 9. ledna 2020

Chrám je po mnoha stránkách unikátní. Například jeho vchod je postaven tak, že dovnitř svítí slunce pouze dva dny v roce – 22. září a 22. února. Podle odborníků jsou oba dny významné – jeden je dnem faraonova narození a druhý jeho korunovace.

Menší z obou chrámů byl vybudován pro královnu Nefertiti, rovněž významnou postavu egyptských dějin. I zde stojí před vchodem mnoho soch, dvě desetimetrové sochy Nefertiti a čtyři sochy Ramsese II. Abu Simbel původně stál v Núbii, což je území, které bylo později mimo kontrolu Egypta. To přispělo k tomu, že chrám nebyl nijak využíván a postupně zapadal pískem tak, že ho obří sochy měly až po kolena.

Až do roku 1813 byl chrám zapomenut. V tomto roce jej ale objevil švýcarský orientalista Jean-Louis Burckhardt, který ale našel jen jeho horní část. Po návratu o objevu mluvil s archeologem Giovannim Belzonim, který se do oblasti dvakrát vypravil. Poprvé se mu nepodařilo prokopat k zasypanému vchodu do komplexu, podruhé již byl úspěšný.

V 60. letech se začalo se stavbou Asuánské přehrady, která měla dodávat elektřinu rychle se rozvíjejícímu Egyptu. Než mohla být dokončena a naplněna vodou, muselo být přesunuto několik desítek historických památek. Jedním z nich byl i komplex Abú Simbel, což byl opravdový logistický a technologický oříšek.

Aby bylo možné sochy přepravovat, byly rozřezány na dvacetitunové bloky, které byly odvezeny a posléze znovu sestaveny. Připomínalo to hraní obří hry Tetris. Vše se dělo pod přísným dohledem úředníků z UNESCO. Celá operace stála v přepočtu na dnešní peníze 300 milionů dolarů a trvala dva roky. Nová lokalita a umístění chrámu byly nesmírně precizně vybírány tak, že opět svítí slunce do jeho vchodu jen po dva dny v roce – 22. února a 22. září.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu