válkaČeskoslovenskoobjevy

Přesídleme uprchlíky na Sibiř, radí americký profesor

Přesídleme uprchlíky na Sibiř, radí americký profesor
Zdroj: siberiantimes.com

To není názor nějakého protiislamistického radikála ani nevzešel z hlavy Tomia Okamury. Ekonom Fred Foldvary z univerzity v San Jose zcela vážně navrhuje, aby nynější proud běženců byl přesměrován na Sibiř. A překvapivě se domnívá, že by s tím Rusko mělo souhlasit.

Tomáš Chalupa 10. září 2015

Rusko má podle něj ideální možnost zabít takříkajíc dvě mouchy jednou ranou. Jednak může vyřešit uprchlickou krizi v Evropě, za což by se mu jistě dostalo nejen vděku, ale třeba i zrušení sankcí, a současně by zalidnilo oblast, kde prakticky nikdo nežije a začíná tam docházet k demografickým problémům.

„Řešením krize je nabídnout uprchlíkům území, které je řídce zalidněné a současně natolik velké, aby je dokázalo pojmout. Zajistí se tím populační růst v oblasti. Tyto podmínky nejlépe splňuje Sibiř a ruský Dálný východ,“ říká Foldvary.

Sibiř je ohromné území, kde však žije pouhých 40 milionů lidí, což není ani čtvrtina ruské populace. Mnozí z nich se na Sibiř dostali jako vysídlenci nebo vězni za sovětské éry. Obyvatelstvo Sibiře je složeno z mnoha etnik, byť většina lidí se dnes považuje za Rusy.

„Rusko oficiálně vítá čínské investice na Sibiři, ale má obavy z toho, že to s sebou přinese rozsáhlý příliv lidí z Číny. Společnosti mají nedostatek lidí a na Sibiři je vítán každý, kdo je ochoten pracovat,“ dodává Foldvary.

Není úplně zřejmé, jaké informace se dostaly do San Jose, ale tady v Evropě je naprosto jasné, že proud uprchlíků míří do Německa, potažmo Velké Británie. Nikde jinde se jim nelíbí, a to včetně takových zemí, jako je Francie. Je tedy velká otázka, jak by tyto lidi někdo přiměl, aby se přestěhovali na Sibiř. A už vůbec není jisté, že by tomuto nápadu byl nakloněn Vladimir Putin. Takže se zdá, že tato bezesporu zajímavá myšlenka zůstane nenaplněna.

Další články

Zavří­t reklamu