válkaČeskoslovenskoobjevy

Přes tři stovky „slunečních kamenů“ byly nalezeny na ostrově Bronholm

Přes tři stovky „slunečních kamenů“ byly nalezeny na ostrově Bronholm
Zdroj: ancientpages.com

Malé kulaté kameny nazývané archeology „sluneční kameny“ jsou cennými artefakty pocházející už z doby kamenné. Archeologové jich na dánském ostrově Bronholm našli přes tři sta.

Tomáš Chalupa 21. června 2018

Název kamenů se odvíjí od toho, co na ně jejich tvůrci vyryli. Nejčastěji se na nich objevoval motiv slunce, ale nechyběly také pavoučí sítě nebo symboly znázorňující pole. Kameny byly zjevně záměrně opáleny a zlámány.

Kameny byly nalezeny na ostrově Bronholm ležícím v jihozápadní části Baltského moře. Vědci stále neví, jaký byl přesně význam těchto kamenů. Podle některých teorií to mohly být ochranné amulety, které svým nositelům měly přinést štěstí. Mohly to být také náboženské předměty nebo to byly kameny využívané při pohřbech. Archeologové se kloní k teorii, že jde o artefakty používané při dávných rituálech.

Zajímavé je, že většina slunečních kamenů na Bronholmu byla nalezena na jednom místě ve vrstvě půdy. „Mnoho z těchto kamenů bylo prokazatelně nošeno. Vypadá to jako věc, kterou s sebou lidé normálně nosili v kapse,“ říká Finn Ole Nielsen, vedoucí archeolog z bronholmského muzea. Podle něj žila na ostrově celá společnost těchto „lidí slunečních kamenů“, která byla vysoce ritualizovaná. Tito lidé žili v opevněných sídlech se čtyřmi vchody, chráněných vysokými dřevěnými palisádami. Uvnitř byl vždy chrám, kde se konaly obřady a rituály.

Pro vědce jsou nové zejména kameny, na kterých je vyobrazeno pole. „O slunečních kamenech víme mnoho, ale o „polních kamenech“ nevíme nic, teprve nedávno jsme objevili čtyři. A také jeden s pavoučí sítí. Vůbec jsme o jejich existenci nevěděli. Znamená to, že to byly předměty, které byly skladovány na jednom místě poté, co byly spáleny a zlomeny,“ říká Nielsen.

První sluneční kameny byly objeveny už v roce 1995.

Další články

Zavří­t reklamu