válkaČeskoslovenskoobjevy

Přes 2000 lidí vidělo ve snu stejného muže, poznáte ho taky?

Přes  2000 lidí vidělo ve snu stejného muže, poznáte ho taky?
Zdroj: messagetoeagle.com

Když má 2000 lidí stejný sen, tak je to opravdu divné. Když navíc v tom snu vidí stejnou postavu, je to ještě divnější. Jenže přesně to se stalo a psychologové o tomto fenoménu dobře vědí, vysvětlení pro něj ale nemají.

Tomáš Chalupa 6. února 2018

Vše začalo v roce 2006. Tehdy jistá pacientka zašla za svou psycholožkou a vyprávěla jí o podivném snu, ve kterém potkala jakéhosi muže. Tento muž, kterého ona žena nikdy předtím neviděla, se jí začal zjevovat ve snech opakovaně, což byl právě důvod návštěvy u psychologa. Žena také tvrdila, že jí onen muž ve snu dává nejrůznější životní rady.

Psycholog požádal ženu, aby mu namalovala portrét muže ze snu. Případu se dále nevěnoval, ale portrét si nechal na stole. O pár dní později jej navštívil jiný pacient a všiml si portrétu na stole. Prohlásil, že to je muž, kterého vidí ve snech. Teprve tehdy vzbudil celý případ psychologovu pozornost. Nechal portrét na stole a v průběhu poměrně krátkého období se našli i další pacienti, kteří onoho muže viděli ve snech. Všichni ho označovali jako „toho muže“, nikdo neznal jeho jméno nebo cokoliv jiného o něm.

Od roku 2006 až dodnes se našlo přes 2000 lidí, kteří tvrdí, že také poznávají muže ze snu. Jsou to lidé z různých měst po celém světě a navzájem nemají nic společného. Je vyloučeno, že by šlo o vzpomínky na nějakou reálnou osobu.

Jak je to možné? Jako nejjednodušší vysvětlení se jeví, že lidé prostě lžou. Vymýšlejí si, aby byli před svým psychologem zajímaví, nebo aby dodali svému vlastnímu případu vážnost. Pokud náhodou nelžou, pak je na místě uvažovat o dalších možnostech. Těmi je zejména lidská představivost. Ta má tendenci napodobovat. Lidé, kteří portrét viděli, pak skutečně mohli onen obličej vidět i ve svých snech. Je to ovšem reakce na obrázek.

Podle teorie psychoanalýzy by muž mohl zosobňovat nějaký archetypální obraz, který je součástí kolektivního nevědomí. V určitých chvílích se tento obraz dostává ve snech do vědomé části. To se děje při nejrůznějších emočně vypjatých situacích.

Teorií o tom, proč lidé po celém světě poznávají portrét onoho muže, je ale více. Psychologie je věda, která nedává jasné odpovědi, nebo dává odpovědí hned několik. Je proto otázka, která z nich je pravdivá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu