válkaČeskoslovenskoobjevy

Přes 1500 vzácných obrazů našli v Mnichovském bytě, ukryl je tam nacista

Přes 1500 vzácných obrazů našli v Mnichovském bytě, ukryl je tam nacista
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

V malém zchátralém bytě v Mnichově byl v roce 2013 nalezen umělecký poklad století. Přes 1500 děl, mimo jiné od Picassa či Renoira, bylo ukryto za hnijícími plechovkami s jídlem. Hodnota obrazů je nevyčíslitelná. Díla patřila Židům, kteří padli do rukou nacistů.

Tomáš Chalupa 24. srpna 2015

Policie zadržela při náhodné kontrole muže, který se jel vlakem z Německa do Švýcarska. Cornelius Gurlitt byl synem Hildebranda Gurlitta, obchodníka s uměním, kterého nacisté pověřili sbíráním a ohodnocováním uměleckých děl, která ukradli po celé Evropě. Cornelius Gurlitt ovšem vzbudil zájem policie, která u něj našla přes 9000 euro. Gurlitt nikdy nepracoval, neměl oficiálně žádný zdroj příjmů, takže nebylo jasné, jak se k takové částce dostal. Při domovní prohlídce vyšlo najevo, že v jeho bytě je poklad nedozírné hodnoty, který tam ukryl jeho otec.

Díla Renoira, Picassa, Matise, Chagalla a dalších umělců byla považována za zničená. Mělo se za to, že shořela při velkém náletu na Drážďany v roce 1945. Nikdo nevěděl, že si je Hildebrand Gurlitt ukryl ve svém bytě. Jeho syn pak v aukcích rozprodával jeho díla zpravidla vysoce pod cenou, protože jejich pravou hodnotu neznal.

Gurlittovo zadržení přitom byla velká náhoda. Gurlitt byl při náhodné kontrole velmi nervózní. Našli u něj složku s 9000 eury. To je o 1000 auro více, než je povolené převážet přes hranice. Částku měl tak Gurlitt nahlásit úřadům, což ale neudělal. Přesto ho policie pustila, ale dostal se do jejích záznamů jako podezřelá osoba. Začaly se prověřovat údaje z jeho pasu, které neodpovídaly oficiálním záznamům. Nežil v Salzburgu, jak stálo v jeho pasu, ale na předměstí Mnichova Schwabingu. Tam ale nebyl oficiálně nahlášen. „Neměl pojištění, neplatil daně, ten muž prakticky neexistoval,“ řekl mluvčí policie. Vyšetřovatelé požádali o domovní prohlídku jeho bytu.

Našli v něm hory plechovek a dalšího většinou zkaženého jídla. Při probírání se nechutným haraburdím našli poklad, který vzrušil celý kulturní svět. „Čekali jsme, že najdem stovky nebo tisíce nezdaněných eur, ale rozhodně ne tohle. Byt byl od země po strop plný starého jídla, hnijících nudlí, bylo to hrozné. A to vše tam bylo jen kvůli tomu, aby se za tím ukryl poklad nedozírné hodnoty. Odhad je přes miliardu eur, ale přesně to nikdo neví,“ dodává policejní mluvčí.

Cornelius Gurlitt žil celý život z hrabivosti svého otce. Ten pro nacisty skupoval, nebo spíše loupil umělecká díla. Mnohá z nich ale nacistům nepředal a jednoduše si je přivlastnil sám. Nacisté opovrhovali zejména západním uměním, které měli za zdegenerované. Gurlitt nebyl po válce nikdy souzen. Mělo se za to, že jeho sbírka shořela při náletu, ale jak se ukázalo při prohlídce bytu v roce 2013, rozhodně to nebylo všechno, co si Gurlitt za druhé světové války uloupil.

Další články

Zavří­t reklamu