Zemské magnetické pole se mění, vědci se obávají, že se přepóluje.

Zemské magnetické pole se mění, vědci se obávají, že se přepóluje. | zdroj: sciencealert.com


Přepólování zemského magnetického pole se blíží, jsme na to připraveni?

TÉMATA: země | magnetické pole |

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 02. 2017 | 11:05

K přepólovaní zemského magnetického pole už v minulosti došlo. Poprvé zřejmě před 780 000 lety, podruhé před 41 000 lety, tehdy to bylo ovšem dočasné přepólování, které trvalo tisíc let. Nyní se podle vědců k němu schyluje znovu.

Ke změnám magnetického pole dochází stále. Intervaly mezi změnami jsou naprosto nepravidelné a neví se, kdy nastane další. Nyní poprvé ale může tato změna mít fatální důsledky na lidstvo. Problémem je, že kromě přepólování dochází také k oslabení zemského magnetického pole, které funguje jako štít proti záření z vesmíru. Jak už bylo mnohokrát řečeno, oslabení pole může přinést velké problémy letecké dopravě a zejména elektrickým sítím. Mluví se o blackoutu nebo rozsáhlých výpadcích proudu, které by mohly trvat dny nebo i měsíce. 

Jen malá elektromagentická bouře v roce 2003 přinesla velké problémy a výpadky proudu  ve Švédsku. Muselo být přesměrováno velké množství letů a celkově Haloweenská bouře přinesla mnoho komplikací. Tato bouře byla poměrně slabá, například v roce 1859 v Karibiku došlo k mnohem větší, kdy byla dokonce velmi často viditelná polární záře. V Karibiku věc nevídaná.

Jaké dopady bude mít oslabení zemského magnetického pole a další jevy spojené s přepólováním magnetických pólů, nad tím se vědci stále dohadují. Existují teorie, podle kterých dokonce oslabení zemského magnetického pole mělo za důsledek vymírání živočišných druhů v pravěku. Vědci varují, že bychom se touto problematikou měli začít seriózně zabývat. 

Jaký je horizont, kdy by mohlo k přepólovaní dojít? Vědci neví, může to být klidně zítra nebo za tisíce let. Nejpravděpodobnější se jeví horizont 2000 let. Zemské elektromagnetické pole slábne o pět procent za století. Produkuje ho žhavé zemské jádro plné roztavené horniny. V jádru může dojít k určitému druhu silné bouře, která povede k přepólování. Pak jej ovšem nejde předpovědět vůbec. Pohyby v jádru je velmi těžké predikovat. Zjistit, co se děje v hloubce 3000 kilometrů, je prostě i pro lidské technologie složité. Lidstvo se tak musí spoléhat na počítačové modely a simlulace. Přesto vědci říkají, že už nyní by se lidstvo mělo na celý problém začít zaměřovat, protože později už může být také pozdě. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 02. 2017 | 11:05

Zavří­t reklamu