válkaČeskoslovenskoobjevy

Přelomová událost: První žena promovala v pražském Karolinu před 115 lety

Přelomová událost: První žena promovala v pražském Karolinu před 115 lety
Zdroj: wikipedia commons

V pondělí 17. června 1901 byla Velká aula pražského Karolina svědkem historické promoce. Doktorkou filozofie byla totiž titulována první žena v historii pražské univerzity, čtyřiadvacetiletá Marie Zdenka Baborová.

Markéta Oderská 17. června 2016

Dnes je vysokoškolské vzdělání žen už samozřejmostí. Mezi českými vysokoškoláky je dnes studentek skoro tolik jako jejich mužských protějšků. Studují všechny obory – filozofii, přírodní vědy, medicínu, práva, jsou i na vojenských školách. Dříve to tak samozřejmé ale zdaleka nebylo. Je tomu teprve 115 let, kdy v Čechách promovala první žena.

Přelomová a předsudky bořící promoce se uskutečnila v době návštěvy císaře Františka Josefa I. v Praze. Ten při své návštěvě univerzity setrval s Baborovou dokonce v kratším srdečném rozhovoru. Na drobnou dívku, která s vyznamenáním složila rigorózum ze zoologie, geografie i filozofie a hovořila devíti jazyky, se přišly podívat významné osobnosti té doby, jako třeba spisovatel Jaroslav Vrchlický, primátor Vladimír Srb, ministr financí Josef Kaizl, ale k překvapení všech přítomných i i politik František Ladislav Rieger, který se o dívčím vzdělávání nevyjadřoval zrovna lichotivě. Hlavně účast žen byla bohatá – kromě manželky T. G. Masaryka Charlotty se promoce zúčastnily manželka známého mecenáše Zdenka Hlávková, vdova po Vojtěchu Náprstkovi Josefa Náprstková, spisovatelka Teréza Nováková či herečka Hana Kvapilová. Kupodivu chyběla Eliška Krásnohorská, na jejíž Minervě (prvním dívčím gymnáziu) Baborová studovala.

Marie Zdeňka Baborová slavnostně promovala 17. 6. 1901 jako první žena v Rakousko-Uhersku.

Marie Zdeňka Baborová slavnostně promovala 17. 6. 1901 jako první žena v Rakousko-Uhersku.

Dívčí promoce se obešla bez obvyklého symbolického polibku, který doktorand dostával od promotora. Líbat mladou dámu se neslušelo. Jinak vše proběhlo jako obvykle. Plavovlasá dívka oblečená v růžových šatech se stojáčkem mezi černě oděnými kolegy doslova zářila.

Čerstvá doktorka filozofie dostala blahopřání z Německa, Nizozemska, Itálie, Rakouska, Polska. Hlavně ženy jásaly. Časopis Besedy lidu událost komentoval těmito slovy: „Už není pouhým vtipem ženský doktor ani pouhým lichotivým titulem paní doktorová, vlastně jen manželka doktora. Slečna Baborová je prvním opravdovým doktorem, vyšlým z naší české Minervy.“

Baborová byla také největší sběratelkou pohlednic u nás.

Baborová byla také největší sběratelkou pohlednic u nás.

Marie se nadšeně vrhla do práce. V srpnu 1901 se zúčastnila V. mezinárodního zoologického kongresu v Berlíně. Kromě německé doktorky, hraběnky Marie Lindenové, byla jedinou ženou na kongresu, nepočítáme-li manželky vědců. Na banketu v zoologické zahradě ji všichni obdivovali.

Marie přednášela, působila jako asistentka v Ústavu pro zoologii, rozšířila svou dizertaci a vydala ji tiskem. A také se vdala, čímž prolomila tabu, že v úspěšném povolání mohou zůstat pouze ženy svobodné a bezdětné. Slibně rozjetou vědeckou kariéru však nakonec vyměnila za rodinu. Když se její manžel stal spolumajitelem továrny na hospodářské stroje v Čelákovicích, přestěhovala se tam za ním a starala se o dvě dcery, dům a zahradu. Ve volných chvílích studovala odbornou cizojazyčnou literaturu. Zároveň pracovala na druhém dílu Velkého ilustrovaného přírodopisu všech tří říší, který vyšel v roce 1914. Byla v redakčním kolektivu jedinou ženou.

Baborová s rodinou v Jílovém u Prahy

Baborová s rodinou v Jílovém u Prahy

Pak ji ale zasáhla rodinná tragédie. V roce 1920 její mladší dcera Stanislava zemřela ve 14 letech na následky španělské chřipky. Marie se tehdy nervově zhroutila. V srpnu 1937 zesnul po vleklé nemoci její manžel. Tuhle ránu už její srdce nevydrželo. Dotlouklo jen měsíc po jeho smrti, 29. září 1937.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu