válkaČeskoslovenskoobjevy

Překvapivý objev: Globální oteplování se některých ledovců netýká

Překvapivý objev: Globální oteplování se některých ledovců netýká
Zdroj: messagetoeagle.com

Už delší dobu se v souvislosti s globálním oteplováním tvrdí, že bude mít za následek tání ledovců. V Antarktidě nedávno došlo k odlomení ohromného ledovce Larsen C, což tuto teorii jen potvrdilo. Ovšem vědci zjistili, že jsou jiné oblasti a ledovce, které nejsou globálním oteplováním vůbec dotčeny.

Tomáš Chalupa 24. srpna 2017

Konkrétně jde o ledovce v antarktickém Rossově moři. Podle vědců u ledovců v této oblasti nebyly pozorovány vůbec žádné známky narušení nebo tání, a to dlouhodobě. Vědci prozkoumali 34 ledovců v Rossově moři pomocí analýzy satelitních snímků. A zjistili, že padesát let se s nimi nic zásadního neděje. I starší studie z roku 1995 potvrzovala toto zjištění.

Rossovo moře je přitom důležité nejen pro tvorbu ledovců, ale jde také o unikátní ekosystém, jehož poškození by mělo vážné důsledky. Vědci zatím neví, proč zrovna tato oblast není postižena tím, čím trpí jiné části Antarktidy, tedy rychlým táním a odlamováním ledovcových ker. Antarktida je momentálně nejrychlejí se oteplujícím místem na planetě. Změny teploty na tomto kontinentu jsou podle vědců závažné, Rossova moře se to ale zatím z nějakého důvodu netýká. Vědci se budou v dalších výzkumech snažit tuto anomálii vysvětlit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu