válkaČeskoslovenskoobjevy

Překvapivá proměna: nejsušší poušť na světě rozkvetla mořem květů!

Překvapivá proměna: nejsušší poušť na světě rozkvetla mořem květů!
Zdroj: elpais.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Atacama, která je nejsušší pouští na Zemi, nyní vypadá jako psychedelická říše divů. Stalo tam totiž něco nečekaného – oblast letos skropily bezprecedentně silné lijáky a proměnily ji v růžově kvetoucí oázu.

Markéta Oderská 30. října 2015

Po téměř sedmi letech, kdy v poušti Atacama nezapršelo, postihly oblast letos v březnu husté lijáky. V některých částech pouště jen během 12 hodin napršelo tolik, co za sedm let. V důsledku toho zde vykvetl koberec nádherně růžových květů slézu a dvě stě dalších rostlin.

„Intenzita kvetení je letos bezprecedentní,“ nechal se slyšet ředitel Služeb pro národní turistiku v Chile Daniel Diaz. „A skutečnost, že se tak stalo dvakrát v tomtéž roce, nebyla v historii této země nikdy zaznamenána. Jsme překvapeni,“ dodal.

Fenomén, kdy po dešti oživnou spící semena, se nazývá desierto florido neboli kvetoucí poušť. Jde o velmi vzácný jev, který je k vidění pouze na dalších dvou místech na světě – v USA a Austrálii. Není divu, že do oblasti letos proudilo enormní množství turistů, aby uviděli květy v poušti dříve, než uschnou. Mimořádný úkaz už dlouho nepotrvá, začátkem listopadu by měly rostliny odkvétat.


Atacama, zvaná také Puna de Atacama, je nejsušší poušť na Zemi, která se nachází v Jižní Americe. Poušť se táhne v délce 1 000 km okolo Pacifiku od jižní hranice Peru až do severních oblastí Chile. Místy zasahuje až 100 km do vnitrozemí k úpatí Západních Kordiller a dosahuje nadmořské výšky 5000 metrů. V jejím středu se nachází oblasti, kde podle měření neprší po stovky až tisíce let. Vlhké větry totiž nejsou schopny překonat hráz tvořenou Andami, vláha sem není transportována ani z oblastí východního Pacifiku, jelikož v okolí Jižní Ameriky proudí studený Peruánský oceánský proud a vlivem síly zemské rotace se již tak řídká mračna stáčí zpět nad oceán a nikoliv nad pevninu. Srážkový úhrn je průměrně 1 mm za rok. Letošní nečekané lijáky byly dávány do souvislostí s klimatickým fenoménem „Godzilla El Niño“.


Související články

Další články

Zavří­t reklamu