válkaČeskoslovenskoobjevy

VIDEO: Přehlídka vozů Tatra v Praze včetně nádherné Tatry Präsident

+ 3 fotky+ 4 fotky

Dobová reportáž z roku 1936 ukazuje slavnostní přehlídku vozů Tatra vyjíždějících ze smíchovské továrny. Je mezi nimi i Tatra Präsident z roku 1898.

Tomáš Chalupa 30. května 2018

Tenhle vůz ze všeho nejvíce připomíná kočár. Ostatně jeho design vycházel z kočáru Mylord, který se už v Tatrovce vyráběl dříve. V Tatrovce ho dokončili v květnu 1898. Byl opatřen motorem Benz, což byl čtyřdobý ležatý řadový dvouválec o objemu 2,741 l a výkonu něco přes 4 kW při 600 otáčkách za minutu. I v porovnání s tehdejší konkurencí byl tatrovácký Präsident skutečně luxusní vůz. Měl napřiklad jako první vůz tehdejší doby přední nárazník. Byl také vybaven dvoustupňovou převodovkou. Nechyběly dvě brzdy, jedna pedálová, druhá ruční.

Na své první testovací jízdě dojel Präsident z Kopřivnice do Vídně za 24 hodin, deset hodin z toho zabraly přestávky na odpočinek. Traduje se, že lidem po cestě se stroj příliš nelíbil a leckde po něm dokonce házeli kameny. Pokrok techniky zkrátka nebyl v tehdejších dobách zdrojem lidového nadšení.

Präsident se stal prvním sériově vyráběným vozem v českých zemích. Tou sérií se ovšem myslí jen devět dalších kusů. Každý z nich byl originál, který nesl určitá zlepšení proti svým předchůdcům. Dnes je Präsident ve sbírce Národního technického muzea v Praze.

Nebyl to však poslední Prezident, který kdy v Tatrovce vyrobili. V roce 1994 v automobilce postavili prototyp modernizovaného slavného vozu T-613, vozidla komunistických papalášů. Prototyp pojmenovali Tatra Prezident s odkazem na prvního „präsidenta“ z konce 19. století.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu