válkaČeskoslovenskoobjevy

Předsudky se nenechala zastavit. Barbara Buttrick jako jedna z prvních žen ovládla box

Předsudky se nenechala zastavit. Barbara Buttrick jako jedna z prvních žen ovládla box
Zdroj: bbc.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

V první půli 19. století byl box ryze mužskou disciplínou. Na boxující ženy se dívalo skrze prsty, skoro jako na spodinu společnosti. Jednou z odvážných, které ostatním ženám vydláždily cestu do drsné sportovní disciplíny, byla Britka Barbara Buttrick.

Simona Knotkova 24. ledna 2020

„Původně jsem se chtěla dostat do fotbalového týmu, ale ve 40. letech nebylo příliš holek, které by ho hrály. Pak jsem jednou narazila na novinový článek o ženě, která jezdila s pouťovou boxovací atrakcí. Článek jsem si vystřihla a řekla jsem si, že to zkusím taky,“ vypráví dnes devadesátiletá Barbara Buttrick o svých začátcích.

U svých rodičů se zprvu nesetkala s přílišným nadšením, ale nakonec jí vstup do ringu povolili. Žena začínala v takzvaných boxovacích budkách, které byly součástí lunaparků. Zde ji kterákoliv žena mohla vyzvat k souboji. Buttrick tak nabírala zkušenosti, které později mohla uplatnit v Londýně. Jednoduché to ale rozhodně neměla.

„Jenom sehnat tělocvičnu na trénink bylo obtížné. Všichni byli proti tomu. Bylo to furt jen ‚holky tohle a tohle dělat nemůžou‘. Já to ale dělat chtěla a říkala jsem si, že by mi to mělo být dovoleno stejně jako klukům.“

Její slova o tehdejší situaci potvrzuje socioložka Kath Woodward: „Boxující ženy byly srovnávány s gamblery nebo prostitutkami. Boxování je spojeno s velikostí, silou a odvahou, tedy věcmi, které vytváří naši představu o maskulinitě. Ženskost si pod těmito pojmy ale nepředstavujeme, takže Barbara byla vnímána jako hrozba.“

Barbara Buttrick na aktuální fotografii

Barbara Buttrick na aktuální fotografii

Buttrick však byla rozhodnutá si své místo v ringu doslova vybojovat. „Holky už dávnou nejsou jenom křehkými květinkami,“ vzkázala ostatním prostřednictvím televizního rozhovoru. Společně se svým trenérem a pozdějším manželem Leonardem Smithem se vydala do Spojených států, které byly vůči ženám-bojovnicím tolerantnější. Zde naplno odstartovala sportovní kariéru, která jí vynesla několik titulů, včetně toho světového. Barbara se stala také úplně první ženou, jež se dostala do boxovací síně slávy ve Floridě.

„Byl jenom jeden zápas, který jsem prohrála, a ten byl s Joannou Hagen. Byla ale taky o dost vyšší než já,“ přiznává sto padesát centimetrů vysoká bývalá šampionka.

Na její počest byla v roce 2017 uvedena divadelní hra „Mighty Atoms“.

Další články

Zavří­t reklamu