Ani po zdárném vstupu do života nemají některé předčasně narozené děti vyhráno.

Ani po zdárném vstupu do života nemají některé předčasně narozené děti vyhráno. | zdroj: iflscience.com


Předčasně narozené děti si hůře hledají partnera

TÉMATA: narození | porod | děti | osobnost | rodina | vztahy

user-avatar

Simona Knotková

20. 08. 2019 | 14:00

O zdravotních komplikacích, které s sebou nese předčasné narození, bylo napsáno už množství studií. Jak ale ukazuje nedávný výzkum, předčasně narozené děti se potýkají také s problémy na poli partnerském a rodinném.

Menší počet partnerských vztahů, méně sexuálních zkušeností i méně vlastních potomků – i s tím se podle britských vědců musí potýkat v dospělém životě děti, které se narodily dříve než tři týdny před plánovaným datem porodu. Studii vypracoval tým vedený doktorkou Marinou Mendonçou z Univerzity Warwick ve městě Coventry.

Závěry jejich šetření ukazují, že u lidí narozených před 37. týdnem těhotenství je o 28 % menší pravděpodobnost, že započnou partnerský vztah, o 22 % menší pravděpodobnost, že budou mít děti a skoro o polovinu menší pravděpodobnost, že budou mít sex na začátků svých dvacátých roků v porovnání s těmi, kteří se narodili v řádném termínu. Čím dříve se děti narodily, tím více se u nich tyto aspekty vyskytovaly. Kvalita přátelských i partnerských vztahů přitom nebyla nijak zvlášť ovlivněná a podle studie byla stejně uspokojující jako u druhé skupiny dětí.

Výsledky zkoumání můžeme brát za skutečně relevantní – vědci přišli k číslům na základě obřího vzorku populace tvořeného z 4,4 milionů lidí z 21 studií provedených ve 12 zemí světa.

Hlavním důvodem podle Mendonçy je skutečnost, že u předčasně narozených dětí byla rozpoznána větší stydlivost a uzavřenost, což ovlivňuje jejich soukromý život a vztahy s ostatními. "Podle našich závěrů to nemá co dělat s vyšším počtem tělesných vad," sdělila doktorka.

Spoluautor studie, profesor Dieter Wolke dodává, že je třeba tato zjištění zapracovat do výchovy. Rodiče i učitelé předčasně narozených dětí by si měli být vědomi, že jejich potomek či student může být ostýchavější, a podle toho by k němu měli přistupovat. "Když budeme děti podporovat v navazování přátelství a v integraci ve skupině vrstevníků, snáze si později najdou partnera, budou mít sexuální vztahy a stanou se rodiči. To všechno přidává na dobrém duševním stavu člověka."

Celá studie vyšla v žurnálu JAMA Network Open.

user-avatar

Simona Knotková

20. 08. 2019 | 14:00

Zavří­t reklamu