válkaČeskoslovenskoobjevy

Před vynálezem iPhonů tu byl Ericofon, říkalo se mu také Cobra Phone

Před vynálezem iPhonů tu byl Ericofon, říkalo se mu také Cobra Phone
Zdroj: vintag.es.
+ 8 fotek+ 9 fotek

Jak už název napovídá, za vynálezem tohoto telefonu stála švédská firma Ericsson. Bylo to zařízení, které mělo vytáčecí kolo na spodu sluchátka. Celý telefon se tak dal držet v jedné ruce. A bylo to trochu jako držet v ruce zakroucenou kobru.

Tomáš Chalupa 21. února 2019

Design telefonu byl určující i pro vzhled všech budoucích telefonů a hlavně mobilů. Doslova otevřel novou cestu a nové uvažování o tom, jak by měly telefony fungovat a vypadat.

Ericofon se dostal na trh ve dvou základních variantách. Původní varianta byla delší, novější byla o něco kratší. Jinak se lišily jen v detailech a obě se prodávaly v 18 základních barvách. Třetí model, nazvaný Model 700 se na trh dostal v roce 1976. Většina těchto telefonů měla na spodu vytáčecí kolečko. V roce 1976 se ale objevily i modely s tlačítky. U Ericssona ale byli velmi dlouho přesvědčení, že vytáčení pomocí kulatého číselníku je lepší, a prodávali tyto modely až do roku 1980. Jen se pro srovnání zeptejte, jakými telefony se v té době telefonovalo v socialistickém Československu. A vlastně ještě dlouho po pádu komunismu. Ericsson zkrátka předběhl dobu a udával trendy v telekomunikačních technologiích, za kterých nakonec vznikly i součané mobilní telefony.

Další články

Zavří­t reklamu