válkaČeskoslovenskoobjevy

Před Velkým třeskem existoval jiný vesmír, tvrdí nobelista

Před Velkým třeskem existoval jiný vesmír, tvrdí nobelista
Zdroj: pixabay.com
+ 16 fotek+ 17 fotek

89letý nositel Nobelovy ceny za fyziku Roger Penrose prohlásil, že předtím, než ve Velkém třesku vznikl náš známý vesmír, existoval tu jiný, přičemž důkazem by mohly být černé díry. A ani tímto vesmírem nic nekončí – po něm pak přijde další.

Yvonne Pokorná 10. března 2021

Roger Penrose tvrdí, že obloha je posetá „nevysvětlitelnými místy elektromagnetického záření“. Jde o Hawkingovy body pojmenované podle profesora Stephena Hawkinga, který se domníval, že černé díry propouštějí záření a za delší čas se vypaří do nicoty. Penrose říká, že jsou to zbytky vesmíru, který existoval před Velkým třeskem. Tyto body jsou prý důkazem teorie „konformní cyklické kosmologie“,  podle které vesmír stále dokola expanduje, poté se zhroutí a ve velkém třesku se zrodí nový vesmír. Vesmír tak prochází nekonečným cyklem eonů, nesmírně dlouhých období od velkého třesku po zcela netečný vesmír vyplněný jenom zářením.

Penrose sice připouští, že jde o kontroverzní teorii, ale také zdůrazňuje, že i myšlenka černých děr byla kdysi kontroverzní, ale nyní je uznávanou součástí vědy.

Thumbnail # Ve vesmíru mohou být ohromně velké černé díry. Vědci vypočítali jejich maximální velikost
Mohlo by Vás zajímat:

Ve vesmíru mohou být ohromně velké černé díry. Vědci vypočítali jejich maximální velikost

Podle Penroseovy teorie jsou Hawkingovy body závěrečným vyloučením energie – známé jako Hawkingovo záření –, které je přenášeno černými dírami z předchozího vesmíru. Ačkoliv tedy většina předchozího vesmíru vždy nenávratně zanikne, část jejich informace se dostane skrze velký třesk do dalšího vesmíru a otiskne se do reliktního záření.

Není přesně známo, jak dlouho se hmota těchto černých děr odpařuje, předpokládá se, že podstatně déle než 13,8 miliard let existence našeho vesmíru, a proto to nelze detekovat. „Tvrdím, že existuje pozorování Hawkingova záření. Velký třesk nebyl začátek. Před Velkým třeskem bylo něco a to něco je to, co budeme mít v naší budoucnosti, “ sdělil Penrose deníku The Telegraph. „Máme vesmír, který se rozpíná a rozpíná a veškerá hmota se rozpadá, a v této mé šílené teorii se tato vzdálená budoucnost stává velkým třeskem dalšího eonu,“ dodal vědec.

Podle něj začal náš Velký třesk něčím, co bylo vzdálenou budoucností předchozího eonu, a podobné černé díry by zmizely prostřednictvím Hawkingova odpařování, a tím by vznikly Hawkingovy body. „Vidíme je. Body jsou asi osmkrát větší než průměr Měsíce a jsou mírně zahřáté. Pro nejméně šest z těchto bodů existují docela dobré důkazy,“ tvrdí Penrose.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu