Ledovce fungují jako jedny z nejcitlivějších ukazatelů klimatických změn. V posledních 120 letech dochází k rychlému tání a ustupování ledovců, které je způsobeno oteplováním planety.

Ledovce fungují jako jedny z nejcitlivějších ukazatelů klimatických změn. V posledních 120 letech dochází k rychlému tání a ustupování ledovců, které je způsobeno oteplováním planety. | zdroj: iflscience.com


Před třiceti lety jsme měli nejlepší šanci zastavit klimatické změny, prošvihli jsme to

TÉMATA: globální oteplování | teorie | klimatické změny | počasí | emise | planeta | životní prostředí

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 08. 2018 | 07:14

Vzhledem k současnému extrémnímu počasí se množí otázky, zda se dá ještě něco dělat s globálním oteplováním. I laici vědí, že taková věc trvá dlouho, takže je otázka, jestli už není pozdě. Podle všeho lidé měli nejlepší šanci zastavit globální oteplování zhruba před 30 lety.

V odborném článku nazvaném Ztracená Země: dekáda, kdy jsme téměř zastavili klimatické změny, který vyšel v příloze New York Times, se píše jasně. Mezi lety 1979 a 1989 se otevřelo výjimečné okno příležitostí, kdy byla ideální šance zastavit globální oteplování a všechny procesy s tím spojené. A lidé, nebo minimálně část z nich, si to už tehdy uvědomovala. Vědci i někteří politici byli znepokojeni narůstajícím množstvím skleníkových plynů. Existovaly už tehdy velmi přesvědčivé vědecké studie, že jsme na počátku něčeho, co může skončit velmi špatně. A že máme budoucnost stále ve svých rukou a můžeme to zastavit.

Přestože téma globálního oteplování například v Americe nebylo zdaleka tak silně politické jako dnes, aktivity vedoucí k jeho snížení podporovali jak demokraté, tak republikáni. Autor článku Nathaniel Rich říká doslova: „Byli jsme tak blízko, tak velice blízko. Jenže na konci dekády přišla jakási paralýza.“ Místo, abychom proti změně něco dělali, začali jsme počítat, kolik nás to bude stát. A to byl konec.

Od té doby se toho přihodilo mnoho. Povodně, vlny veder, tání ledovců, zničující požáry, neobvyklé výkyvy počasí … To vše začalo jasně ukazovat, že se s planetou něco závažného děje. Podařilo se sice podepsat Pařížskou klimatickou dohodu, ale ta přišla velmi pozdě. A navíc od ní odstoupil Donald Trump, čímž její účinnost velmi podkopal. I dnes totiž stále existují politici, kteří buď globální oteplování popírají (ano, i u nás máme jednoho takového, byl u nás dokonce prezidentem), anebo se snaží věci bagatelizovat a poukazovat na ekonomické náklady snižování emisí. Jenže to už je vlastně úplně jedno. Každý, kdo vykoukne z okna, vidí, že se cosi divného s počasím děje. A doba, kdy jsme s tím mohli něco dělat, uběhla před třiceti lety. Prostě jsme to prošvihli.

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 08. 2018 | 07:14

Zavří­t reklamu