válkaČeskoslovenskoobjevy

Před třiceti lety jsme měli nejlepší šanci zastavit klimatické změny, prošvihli jsme to

Před třiceti lety jsme měli nejlepší šanci zastavit klimatické změny, prošvihli jsme to
Zdroj: iflscience.com

Vzhledem k současnému extrémnímu počasí se množí otázky, zda se dá ještě něco dělat s globálním oteplováním. I laici vědí, že taková věc trvá dlouho, takže je otázka, jestli už není pozdě. Podle všeho lidé měli nejlepší šanci zastavit globální oteplování zhruba před 30 lety.

Tomáš Chalupa 5. srpna 2018

V odborném článku nazvaném Ztracená Země: dekáda, kdy jsme téměř zastavili klimatické změny, který vyšel v příloze New York Times, se píše jasně. Mezi lety 1979 a 1989 se otevřelo výjimečné okno příležitostí, kdy byla ideální šance zastavit globální oteplování a všechny procesy s tím spojené. A lidé, nebo minimálně část z nich, si to už tehdy uvědomovala. Vědci i někteří politici byli znepokojeni narůstajícím množstvím skleníkových plynů. Existovaly už tehdy velmi přesvědčivé vědecké studie, že jsme na počátku něčeho, co může skončit velmi špatně. A že máme budoucnost stále ve svých rukou a můžeme to zastavit.

Přestože téma globálního oteplování například v Americe nebylo zdaleka tak silně politické jako dnes, aktivity vedoucí k jeho snížení podporovali jak demokraté, tak republikáni. Autor článku Nathaniel Rich říká doslova: „Byli jsme tak blízko, tak velice blízko. Jenže na konci dekády přišla jakási paralýza.“ Místo, abychom proti změně něco dělali, začali jsme počítat, kolik nás to bude stát. A to byl konec.

Od té doby se toho přihodilo mnoho. Povodně, vlny veder, tání ledovců, zničující požáry, neobvyklé výkyvy počasí … To vše začalo jasně ukazovat, že se s planetou něco závažného děje. Podařilo se sice podepsat Pařížskou klimatickou dohodu, ale ta přišla velmi pozdě. A navíc od ní odstoupil Donald Trump, čímž její účinnost velmi podkopal. I dnes totiž stále existují politici, kteří buď globální oteplování popírají (ano, i u nás máme jednoho takového, byl u nás dokonce prezidentem), anebo se snaží věci bagatelizovat a poukazovat na ekonomické náklady snižování emisí. Jenže to už je vlastně úplně jedno. Každý, kdo vykoukne z okna, vidí, že se cosi divného s počasím děje. A doba, kdy jsme s tím mohli něco dělat, uběhla před třiceti lety. Prostě jsme to prošvihli.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu